Β' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

APEITHARXOS KONITSA

Απείθαρχος-Πίνδος Κόνιτσας 1-3

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Απείθαρχο, η Πίνδος Κόνιτσας μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με 1-3 ξεκινώντας έτσι με το δεξί τις αγωνιστικές υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει πολλά πράγματα με τις δύο ομάδες να παίζουν παιχνίδι κέντρου.
Στο δεύτερο μέρος ο Απείθαρχος ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 52’ όταν μετά από πάσα του Στογιάννη στον Ζιάρα ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 1-0.
Τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ για τους γηπεδούχους αφού η Πίνδος ισοφάρισε στο 59’ με τον Δημόπουλο να εκτελεί φάουλ, απέκρουσε ο Χασάνης, η μπάλα έφτασε στον Σπανό Α. που από κοντά έκανε το 1-1.
Με την σέντρα η Κόνιτσα κέρδισε την μπάλα βγήκε στην επίθεση και ο Μούρας με σουτ έκανε το 1-2.
Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 65’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Δημόπουλος.
Διαιτησία: Μπαδήμας (Μαγγιώρος-Πεχλεβανούδης).
Απείθαρχος: Χασάνης, Γκέκας, Ντόντης, Διβάνης (80' Μπότης), Κατσούρας, Κοντογιάννης (75' Μπέκος), Μπειντουλλάι (70' Πυρετζίδης), Στογιάννης (75' Βλάχος), Κωνσταντίνιδης, Ζιάρας, Γιαννειός
Πίνδος Κόνιτσας: Γρατσούνας, Ρούστα, Σπανός Χ., Σπανός Α., Βλάχος Π., Ζαχαρόπουλος, Κατσούκης Α. (73' Βλάχος Χ.), Σπανός Δ. (66'΄Πούλιος), Μούρας (88' Πανταζής), Δημόπουλος, Μήτσος (73' Κατσούκης Χ.)
Κληματιά-Κάστρο 2-2

Τέσσερα γκολ και τρεις αποβολές είχαμε στο παιχνίδι Κληματιά-Κάστρο 2-2, όπου στο τέλος τα νεύρα μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων περίσσευαν.
Τόσο η Κληματιά, όσο και το Κάστρο ανέβηκαν φέτος από τη Γ΄κατηγορία με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν πολύ καλό θέαμα και να χάνουν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες ακόμη και πάνω στη γραμμή!!!
Η Κληματιά μπήκε φουριόζα στο πρώτο 20λεπτο και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15’ με τον Γκουγιάννο.
Στη συνέχεια το Κάστρο ανέβασε την απόδοση του και στο 31’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Τραγουδάρα, ενώ στο 51’ πήρε προβάδισμα στο σκορ 1-2 με γκολ που πέτυχε ο Μπαρμπαλιάς.
Η Κληματιά δεν το έβαλε κάτω, πίεσε και στο 60’κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα ο Γκουγιάννος ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Ο διαιτητής κ. Δημητρίου απέβαλε με 2η κίτρινη κάρτα στο 85’ τον Βλαχόπουλο (Κληματιά) και στο 87’ με απευθείας κόκκινη τους Γκέλη (Κληματιά) και Ζαρβαλιά (Κάστρο).
Κληματιά: Στράιχερ, Γκουγιάννος Γ. (46’ Γκόγκος), Κώστας Α., Μπάρμπας, Κοσμάς, Γκουγιάννος Α., Γκροπάσι, Κώτσιας, Μπισέλας (40’ Γκέλης), Βλαχόπουλος, Φουρτούνης.
Κάστρο: Γάλλιος, Γεωργίου, Ζαρβαλιάς, Μπούκας, Οικονόμου, Μπαρμπαλιάς, Τραγουδάρας (74’ Δρόσος), Τζώρτζης, Γκόντζος, Κουκουθάκης Ε., Κουκουθάκης Ι.
Πήγασος-Δαφνούλα 1-1

Πρεμιέρα και για το πρωτάθλημα της Maison ΕΠΣΗΠ  Β ερασιτεχνικής κατηγορίας  και  τον β΄ όμιλο, όπου αναμετρήθηκαν ο νεοφώτιστος στην κατηγορία Πήγασος με την ομάδα της Δαφνούλας, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και ημίχρονα.
Η έναρξη του παιχνιδιού και το α΄ μέρος,  βρήκε την ομάδα των φιλοξενούμενων να «πατά» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να είναι εκείνη που είχε  τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.
Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 16΄ και ανήκε στην Δαφνούλα, με το σουτ  του Στάθη Ε. από τα πλάγια να φτάνει στην μικρή περιοχή της αντίπαλης ομάδας, διώχνοντας όμως τελευταία στιγμή οι αμυντικοί  του Πήγασου, ενώ στο 22΄ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε το κόρνερ με τον τερματοφύλακα Τσάλη να διώχνει με το χέρι, παραχωρώντας και πάλι κόρνερ.
Η ομάδα της Δαφνούλας ασκώντας μεγάλη πίεση, ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ λίγο αργότερα και στο 24΄ με το σουτ του Μαδιά.
Οι γηπεδούχοι στο 37΄ είχαν καλή στιγμή με το σουτ του Τσιρώνη από το ύψος της περιοχής  να περνά άουτ.
Στο 40΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν  δοκάρι, όταν από την εκτέλεση φάουλ του Στάθη, ο οποίος πάσαρε στον Παππά, με το δυνατό σουτ του δεύτερου να βρίσκει στον τερματοφύλακα και στην συνέχεια στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας, παραμένοντας έτσι το 0-1 μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, με τις αλλαγές του κ. Αντωνίου να ανεβάζουν αισθητά τον ρυθμό της ομάδας.
Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, και συγκεκριμένα στο 50΄, με το σουτ του Χήρα μέσα από την μεγάλη περιοχή, έπειτα από σέντρα του Νίστα.
Η ομάδα του Πήγασου πίεσε αρκετά, έχοντας δύο πολύ καλές στιγμές με τον Τσιρώνη, συγκεκριμένα στο 51΄ ο παίκτης του Πήγασου  βρέθηκε τετ α τετ  με τον Τζελέτα, με τον τερματοφύλακα της Δαφνούλας να μπλοκάρει ψύχραιμα την μπάλα, ενώ στο 55΄ μπήκε στην μικρή περιοχή και σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ.
Στο 61΄ ήταν σειρά της Δαφνούλας να απαντήσει, έχοντας καλή στιγμή με την ατομική ενέργεια του Μαντεργκόνα, ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, απομάκρυναν όμως οι αμυντικοί.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεση με τους Παππά και Κατσαμπίρη όμως να είναι άστοχοι.
Τα τελευταία λεπτά βρήκαν την ομάδα του Πήγασου να πιέζει αρκετά, με τα σουτ των Τσιρώνη και Αντωνίου να αποκρούονται από τον Τζελέτα.
Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες και το 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτησία: Λέτσιος (Γούκος – Γκέλης)
Πήγασος (Χρήστος Αντωνίου): Τσάλης, Στέφος (46΄Τσάλος), Μακάριος, Δήμος, Τζώρτζης, Νίστας, Χήρας, Λαμπρίτσος (46΄ Θεοδωρόπουλος), Τσιρώνης, Αντωνίου, Πατσούρας (90΄ Αγγέλης).
Δαφνούλα (Ηλίας Αντώνογλου): Τζελέτας, Χήτας, Σταύρου, Τσιάβος, Λαγός Β., Παππάς, Σταύρου (81΄ Καλλιαρέκος), Στάθης, Μαδιάς (60΄ Κάσσος), Ράπτης, Μαντεργκόνα (70΄Κατσαμπίρης).

KOUTSELIO PHGES

Κουτσελιό-Πηγές Λούρου 3-0

Με τον πιο ιδανικό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα του Β Ομίλου της Β Ερασιτεχνικής το Κουτσελιό, καθώς επικράτησε με 3-0 του ΠΑΣ Πηγών Λούρου.
Η ομάδα του Χρήστου Ντόβα έδειξε χαρακτήρα και συγκεντρωμένη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασε με εμφατικό τρόπο σε μια άνετη επικράτηση. Ο χορός των τερμάτων για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 17’. Ο Γιωτίτσας σέντραρε από τα αριστερά και ο Αναγνωστόπουλος Ελ. με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ξαξίρη για το 1-0. Στο 20’ οι παίχτες του Χρήστου Ντόβα άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όταν ο Κακαράντζας εκτέλεσε κόρνερ και ο Δάσκαλος Άρης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Το 2-0 για τους γηπεδούχους ήρθε στο 36’ με πλασέ του Ντούτση, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Κουτσελιού.
Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος που είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί για την εστία του Βακόλα. Στο 75’ η ομάδα των Πηγών Λούρου έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει το σκορ, όταν ο Ζάβαλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Βακόλα. Το κερασάκι στη τούρτα της πρώτης νίκης του Κουτσελιού στο πρωτάθλημα έβαλε ο Μιχάλης Κακαράντζας στο 89’. Ο Αναγνωστόπουλος Β. εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Κακαράντζας με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Ξαξίρη για το τελικό 3-0 που σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
Διαιτησία: Πάνος (Θανασιάς - Αρβανίτης)
Κουτσελιό: Βακόλας, Δάσκαλος Α. (76’ Καμπότας), Κακαράντζας Αλ. (80’ Φίλης), Ντόβας, Αναγνωστόπουλος Β., Κρανάς, Ντούτσης (66’ Αλεξίου), Κακαράντζας Μ., Αναγνωστόπουλος Ελ., Δάσκαλος Ι., Γιωτίτσας (86’ Δημητρίου).
ΠΑΣ Πηγών Λούρου: Ξαξίρης, Σκλιβανίτης (51’ Καψάλης), Μπίντος, Δόσης Β. (66’ Δόσης Α.), Μπονόβας, Καραμπίνας, Ζάβαλης, Κολιάκης, Παπαϊωάννου, Παπανικολάου, Δαβής.