Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

PERAMA SERBIANA 17 9 17

Πέραμα - Σερβιανά 1-2
• Ο Θρίαμβος Σερβιανών ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Προοδευτική Περάματος καθώς επικράτησε με 1-2 στο «Γεώργιος Πρίσκας» και «ζευγάρωσε» τις νίκες του στο πρωτάθλημα. Δεύτερο συνεχόμενο διπλό σε ντέρμπι για την ομάδα του Αλέκου Τάτση μετά από εκείνο της περασμένης αγωνιστικής στην Ανατολή (0-3). Σε ένα 7λεπτο στην επανάληψη κρίθηκε το ματς καθώς  τότε μπήκαν και τα τρία γκολ.
Το ματς ήταν ένα δυνατό και αμφίρροπο ντέρμπι μεταξύ δύο ομάδων που θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα της Hall Of Brands Α Ερασιτεχνικής. Η γηπεδούχος Προοδευτική προσπάθησε να αιφνιδιάσει στο 3’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Τζάλλα, όμως ο Κυρικλίδης έστω και δύσκολα κατάφερε και έδιωξε την μπάλα.
Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους ήταν για τα Σερβιανά και ήρθε στο 8’ όταν μετά από σέντρα του Αλεξίου από αριστερά ο Θανάσης βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τόμπρα.
Οι δύο ομάδες ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώθηκαν στο πρώτο μέρος, με τις δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή να είναι συνεχείς και τις άμυνες ιδιαίτερα σφιχτές και προσεκτικές. Στο 41’ ο Θανάσης εκμεταλλεύτηκε ασταθή επέμβαση του Τόμπα σε μακρινό σουτ και προσπάθησε να επωφεληθεί, όμως κλείστηκε από τους αμυντικούς της Προοδευτικής και δεν κατάφερε να βρει στόχο.
Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα στην επανάληψη και το θέαμα βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα να έρθουν και τα γκολ. Τα Σερβιανά μπήκαν καλύτερα και με περισσότερη ενέργεια στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους  και έχασαν 3 καλές ευκαιρίες για γκολ. Αρχικά στο 51’ με σουτ του Αλεξίου με εξωτερικό φάλτσο ύστερα από ωραίες ντρίπλες και κερδισμένη κόντρα, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ούτε ο Θανάσης βρήκε στόχο με κοντινό σουτ έπειτα από αντεπίθεση, ενώ στο 58’ ένα μακρινό σουτ του Σκούφη απείλησε άμεσα τον Τόμπρα.
Στον αντίποδα το Πέραμα είχε μία ευκαιρία με τον Μπάρκα στο 52’ αλλά ο Κυρικλίδης «διάβασε» σωστά την φάση και βγήκε στα όρια της περιοχής, σώζοντας την ομάδα του από το γκολ. Στο 64’ ο Τόμπρας  έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ωραίο σουτ που έκανε ο Μπάλλας από τον άξονα.
Το σκορ άνοιξε στο 68’ χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του Θανάση. Ύστερα από πλάγιο ο Διαμαντόπουλος έβγαλε με την μία την σέντρα από αριστερά και ο επιθετικός των Σερβιανών  με μια αριστοτεχνική κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στην άλλη γωνία και έκανε το 0-1. Ήταν το τρίτο γκολ του Θανάση στο πρωτάθλημα και συνολικά έννατο της χρονιάς, αν υπολογίσει κανείς και τα 6 γκολ στο κύπελλο.
Η απάντηση του Περάματος ήταν άμεση και ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, στο 70’ ο Χαμπίπης εκτέλεσε φάουλ και μετά την πρώτη κεφαλιά ο Ζήσης με νέα κεφαλιά ανάγκασε τον Κυρικλίδη σε επέμβαση. Ο Μπάρκας καραδοκούσε, πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 1-1, ξαναφέρνοντας  το ματς στα ίσια.
Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και «χτύπησαν» πάλι πέντε λεπτά αργότερα, πετυχαίνοντας ένα από τα ομορφότερα γκολ της αγωνιστικής. Θανάσης, Αλεξίου και Διαμαντόπουλος συνδυάστηκαν εξαιρετικά από αριστερά, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Τσιαφίτσας ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Τόμπρα για το 1-2.
Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης το Πέραμα προσπάθησε να πιέσει και είχε την εδαφική υπεροχή, όμως τα Σερβιανά αμύνθηκαν σωστά και κράτησαν τη νίκη μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τάση.
Διατησία: Τάσης (Τάτσης – Μωϋσιάδης)
Προοδευτική Περάματος (Τόλης):  Τόμπρας, Τσακανίκας, Τζάλλας, Φώτης, Μπίζιος, Καρυπιάδης, Ζήσης, Μαργώνης (74’ Πεχλιβάνης), Μανούρης (46’ Μπάρκας - 80’ Στόλης), Χαμπίπης, Γιωτάκης (65’ Γεωργιάδης).
Θρίαμβος Σερβιανών (Τάτσης): Κυρικλίδης, Μπάλλας, Βραχνός, Κομπίλας, Τζίμας, Τσιαφίτσας, Αλεξίου (78’ Πάκος), Σκούφης, Θανάσης, Ηλίας (87’ Μπάφας), Διαμαντόπουλος.

* * *

ELEOYSA ANATOLH 17 9 17

Ελεούσα - Ανατολή 1-2

• Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα μέσα σε μια δύσκολη έδρα πήρε η Ανατολή επικρατώντας με 1-2 της Ελεούσας.
Οι δύο ομάδες προερχόταν από διαφορετικά αποτελέσματα αφού η μεν Ελεούσα είχε νικήσει εκτός 0-3 την Κατσικά η δε Ανατολή είχε ηττηθεί με το ίδιο σκορ εντός έδρας από τα Σερβιανά και η νίκη για την ομάδα του Μάκη Χριστοφορίδη ήταν μονόδρομος.
Στο πρώτο ημίχρονο η Ανατολή ήταν αυτή που είχε τη υπεροχή, ωστόσο η Ελεούσα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5’ με τον Βελτσίστα να στέλνει με σουτ τη μπάλα στο ρίζα του αριστερού κάθετου δοκαριού του Διαμάντη.
Η Ανατολή άνοιξε το σκορ στο 15’ όταν ο Τζιάλλας βρέθηκε απέναντι από τον Γεωλδάση Γ., τον πέρασε έκανε το πλασέ και παρά την προσπάθεια του Γεωλδάση Π. να διώξει τη μπάλα αυτή κατέληξε στα δίχτυα.
Μεγάλη ευκαιρία για την Θύελλα στο 33΄με τον Βελτσίτσα να βρίσκεται μόνος του απέναντι από τον τερματοφύλακα Διαμάντη, αλλά το πλασέ που έκανε το έστειλε στην αγκαλιά του Διαμάντη.
Στο 35’ ο Κλιτσινάρης πέρασε ωραία την μπαλιά στον Ορφανό που βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Ελεούσας (οι παίκτες της Θύελλας διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ), αυτός έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2.
Το ημίχρονο έκλεισε με μια κεφαλιά του Πότση και την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Στο δεύτερο μέρος η Ελεούσα ανέβασε την απόδοση της, πίεσε την Ανατολή η οποία οπισθοχώρησε για να κρατήσει το αποτέλεσμα και  στο 59’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντινίδη, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε από την περιοχή της Ανατολής, έφτασε στον Οικονόμου Π. που με σουτ μείωσε σε 1-2.
Η πίεση των γηπεδούχων προς τα καρέ του Διαμάντη συνεχίστηκε και στο 63’ σουτ του Οικονόμου Π. απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ανατολής.
Στο 74’ ο Γεωλδάσης Π. έκανε το σουτ και πάλι ο νεαρός Διαμάντης κράτησε το 1-2 για την ομάδα του.
Διαιτησία: Πάνος Ι. (Θανασιάς-Καραλής).
Ελεούσα: Γεωλδάσης Γ., Μητρογιάννης (70’ Μιχαήλ), Οικονόμου Γ., Μπαζώρας, Γεωλδάσης Π., Πότσης Θ., Πεπόνης, Κωνσταντινίδης, Βελτσίστας, Οικονόμου Π. (87’ Ταχίρι), Γρίβας.
Ανατολή: Διαμάντης, Νάνος, Γκαρτζονίκας, Νικολάου, Δρόσος, Κλιτσινάρης, Ηλιόπουλος, Μαλάμος (63’ Χριστοφορίδης), Ορφανός (93’ Ντασούτης), Κατσίφας, Τζιάλλας (46’ Κολιός).
* * *

Μουσιωτίτσα - Νησί 2-1

Η Μουσιωτίτσα διπλασιάσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα επικρατώντας δύσκολα με 2-1 της νεοφώτιστης ομάδας του Αετού Νήσου.
Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Γκούρα ήταν αυτή που είχε την υπεροχή και ειδικά στο πρώτο μισάωρο επικράτησε κατά κράτος του αντιπάλου της.
Βέβαια σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο ότι μόλις στο 4’ άνοιξαν το σκορ με σουτ του Τσόκρη Γ.
Το Νησί στο 12’ έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 1-1, αλλά ο Ελευθερίου παρότι ήταν σε θέση βολής απέναντι από τον Δραγάτη Π. έκανε αδύναμο σουτ που κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα της Μουσιωτίτσας.
Οι γηπεδούχοι στο 16’ διπλασίασαν τα τέρματα τους με σουτ του Μπούγια.
Από το μισάωρο και μετά το Νησί άρχισε να βγαίνει πιο μπροστά και στο 33’ μετά από σέντρα του Τρομπούκη, ο Τζιμογιάννης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 39’ ο Ναυρόζογλου μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και ο Δήμος απέκρουσε σωτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Μουσιωτίτσα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 51’ όταν ο Γιάκος έκανε το σουτ και ο Δήμος απέκρουσε τη μπάλα.
Το Νησί άρχισε να πιέζει την εστία του Δραγάτη Π. και στο 55’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπίλη, ο Τζιμογιάννης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Η μείωση του σκορ για το Νησί ήρθε στο 69’ με τον Πρέντζα να κάνει τη σέντρα και τον Σπαθάρη με σουτ να κάνει το 2-1.
Το Νησί έχασε την μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 στο 76’ όταν μετά από σέντρα του Σπαθάρη, Πρέντζας και Γιόγιακας χωρίς αντίπαλο μέσα στη μεγάλη περιοχή δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.
Η Μουσιωτίτσα προς το τέλος του αγώνα είχε δύο καλές ευκαιρίες για να κάνει το 3-1 χωρίς όμως να μπορέσει να τις αξιοποιήσει.
Διαιτησία: Λέτσιος (Τσάντας-Γιώτης).
Μουσιωτίτσα: Δραγάτης Π., Μπιστιόλης, Τσόκρης Λ., Ταίρης, Σιουκουλάνη, Ναυρόζογλου (62’ Τότσικας), Τσόκρης Γ. (81’ Ριζούλης), Δραγάτης Α., Μπούγιας, Αλεξίου, Σταμούλης (46’ Τότσικας).
Νησί: Δήμος, Τρομπούκης (42’ Πρέντζας), Βλαχιώτης, Κουβάτης, Γιώτης (83’ Κατσάνος), Τζιμογιάννης (75’ Λούντζης), Σπαθάρης, Μάτσιας Χ. (72’ Μάτσιας), Γιόγιακας, Μπίλης, Ελευθερίου.
* * *

XOYLIARADES KATSIKA 17 9 17

Xoυλιαράδες - Κατσικά 0-1

Σε ένα ματς που δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι τελικές προσπάθειες εκατέρωθεν μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, η Θύελλα Κατσικά επικράτησε με 0-1 των Χουλιαράδων στο ΠΕΑΚΙ και έκανε σεφτέ στις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.
Η εικόνα των δυο ομάδων σε ένα κακό πρώτο μέρος δεν αντάμειψε τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.
Στο 14’ ένα σουτ του Βαρτζιώτη μπλόκαρε ο Γκορτζής και ένα σουτ του Λάμπρου μπλοκαρε εύκολα στο 19’ ο Μάντζιος.
Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι ομάδες επιδόθηκαν σε ένα διαγωνισμό λαθών, με την Κατσικά να έχει μια ελαφρά υπεροχή χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Γκορτζή, έχοντας μόνο ένα πλασέ του Γιαννάκη στο 39’ που πέρασε άουτ.
Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι τη φάση του 64’.
Ο Γιαννάκης έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ξυλογιάννη με τον διαιτητή Ζαμπαλά να υποδεικνύει αμέσως την εσχάτη των ποινών.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νικολάου που ψύχραιμα νίκησε τον Γκορτζή για το 0-1.
Στο 78’ ο Βασίλης Βαρτζιώτης σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με τον Γκορτζής να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι δραματικά με την ομάδα των Χουλιαράδων να έχει έλλειψη συγκέντρωσης στη τελική προσπάθεια, γνωρίζοντας αναπόφευκτα την  ήττα.
Διαιτησία: Ζαμπαλάς (Χαρίσης-Αντωνίου)
Χουλιαράδες (Σπ.Τασιούλας): Γκορτζής, Παππάς (58’ Τσακμάκης), Κρανάς Θ. (68’ Ρέψης), Τσουμάνης Π., Γεωργούλης Π., Ξυλογιάννης, Κακαράντζας, Γεωργούλης Α. (58’ Γεράσης), Λάμπρου, Τσουμάνης Α., Ρίζος (71’ Κρανάς).
Θύελλα Κατσικά (Σ.Δογορίτης): Μάντζιος Ξ., Μάντζιος Β., Ασωνίτης, Λισγάρας, Βαρτζιώτης Π., Λέκκας (82’ Μαρούλης), Νικολάου (72’ Αλιάι), Ραγιάς, Γιαννάκης, Βλάχος (65’ Χαλιάσος), Βαρτζιώτης Β. (85’Νεφρός).