(Χ)αμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ, 1-1 με τον Πανιώνιο

PAS PANIONIOS

• Μεγάλη ευκαιρία να αναρριχηθεί στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος Super League έχασε χθες το βράδυ ο ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος ανεδείχθη ισόπαλος 1-1 με αντίπαλο τον «κακό του δαίμονα» Πανιώνιο.
Αν και η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την εδαφική της υπεροχή, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο και να δημιουργήσει ευκαιρίες ικανές για να ανησυχήσουν τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου, Αστρά.
Πώς έπαιξαν
Χωρίς εκπλήξεις παρέταξαν τις ομάδες τους οι Γιάννης Πετράκης και Μιχάλης Γρηγορίου, καθώς οι μεν Ηπειρώτες αγωνίστηκαν με το γνωστό 3-5-2 ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με το 4-2-3-1. Πιο συγκεκριμένα για τον ΠΑΣ κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βελλίδης, η τριάδα στην άμυνα αποτελούνταν από Μιχαήλ, Μαυροπάνο και Τζημόπουλο, μπακ-χαφ από δεξιά ο Καρανίκας και αριστερά ο Μπουκουβάλας, στα χαφ οι Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς και Λίλα και προωθημένους τους Χαλκιαδάκη με τον Γιάκο. Από την άλλη πλευρά ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε με τον Αστρά, δεξιά στην άμυνα ο Βλάχος, αριστερά ο Χατζησαφί, στόπερ  Μπανανά και Γκιοατά, στα αμυντικά χαφ ο Σιώπης και ο Κόρμπος, αριστερό εξτρέμ ο Μασούρας και δεξιά ο Λάμπρου, επιτελικός μέσος ο Μασούντ και κορυφή ο Ντουρμισάι.
Ορεξάτος ο ΠΑΣ
Μετά το πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο, ο ΠΑΣ ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Αστρά και το κατάφερε μόλις στο 9’ όταν ο Καρανίκας μετά από διαγώνια μπαλιά του Γαρουφαλιά, εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Αστρά «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά από δύσκολη θέση δεν κατάφερε να πλασάρει στην κενή εστία των Νεοσμυρνιωτών.
Οι Αθηναίοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και δειλά-δειλά έκαναν κάποια σουτ προς την εστία του Βελλίδη, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τον πορτιέρο του ΠΑΣ.
Μοιραίος ο Γιάκος
Για ακόμη ένα παιχνίδι φάνηκε η απουσία ενός καθαρόαιμου σέντερ-φορ  στο παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα. Αρχικά στο 22’ και τρία λεπτά αργότερα στο 25 ο Γιάκος βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα του Πανιωνίου αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Στο 22’ τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Μπανανά και στο 25’ μετά από ασίστ του Κοζορώνη απέναντι από τον Αστρά δεν κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.
Γκολ από τα αποδυτήρια…
Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το β’ ημίχρονο για τον ΠΑΣ μιας και στο 49’, κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, ο Πανιώνιος πήρε κεφάλι στο σκορ.  Οι παίκτες του ΠΑΣ έχασαν την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Μασούντ πάσαρε στον Λάμπρου, αυτός με τη μία στα δεξιά στον Βλάχο, παράλληλη μπαλιά του τελευταίο στο δεύτερο δοκάρι που κινούνταν ο Μασούρας, που εντελώς αμαρκάριστος σκόραρε σε κενή εστία με την άμυνα του ΠΑΣ να κοιτά… αποσβολωμένη την γρήγορη ανάπτυξη του Πανιωνίου.
Γρήγορη απάντηση
Παρά την ψυχρολουσία από το γκολ του Πανιωνίου και κυρίως τον τρόπο που ήρθε, οι παίκτες του ΠΑΣ κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να ισοφαρίσουν σχετικά άμεσα. Συγκεκριμένα στο 57’ μετά από ανάπτυξη από τα δεξιά ο Χαλκιαδάκης εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπανανά ο οποίος βρήκε «αέρα» μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα από το ύψος του πέναλτι τον Αστρά για το 1-1.
Μετά την ισοφάριση ο ΠΑΣ πήρε το ψυχολογικό αβαντάζ και πίεζε για το δεύτερο γκολ που θα του χάριζε τη νίκη. Ο Πετράκης έριξε στο ματς τους Μανθάτη και Σολτάνι στις θέσεις των Λίλα και Γιάκου αντίστοιχα, θέλοντας να τονώσει την επιθετική γραμμή των Ηπειρωτών. Λίγο νωρίτερο ο Μαυροπάνος είχε αστοχήσει σε κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κοζορώνη.
Ελάχιστα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ο Μανθάτης απείλησε το 78’ μετά από ατομική ενέργεια και γυριστό σουτ που έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αστρά. Σε μια από τις συχνές του αντεπιθέσεις ο Πανιώνιος στο 83’ λίγο έλειψε να πετύχει το δεύτερο γκολ όμως το σουτ του Μασούρα σε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη ήταν εντελώς άστοχο.
Στο 87΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο προκλητικός Μασούντ ο οποίος καθυστέρησε χαρακτηριστικά να βγει από τον αγωνιστικό χώρο προκαλώντας την δικαιολογημένη έκρηξη των φίλων του ΠΑΣ Γιάννινα.  Παρά το αριθμητικό του πλεονέκτημα ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός στα υπόλοιπα λεπτά της κανονικής διάρκειας και των καθυστερήσεων και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Κομίνη.
Με τον βαθμό της ισοπαλίας ο ΠΑΣ ανέβηκε στους 6 βαθμούς στην 5η θέση της βαθμολογίας ισόβαθμος με τον Λεβαδειακό, ενώ ο Πανιώνιος έφτασε στους 8 και ισοβαθμεί στην δεύτερη θέση με Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.
Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το μεσημέρι της Πέμπτης στις 4, όπου θα αναμετρηθούν για την πρώτη αγωνιστική του 7ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.
Οι συνθέσεις
ΠΑΣ Γιάννινα (Γ. Πετράκης): Βελλίδης 5, Καρανίκας 6 (89' Ναδάλες), Τζημόπουλος 6, Μαυροπάνος 6, Μιχαήλ 5, Μπουκουβάλας 5, Λίλα 6 (78' Μανθάτης), Κοζορώνης 5, Γαρουφαλιάς 6, Γιάκος 5(82' Σολτάνι), Χαλκιαδάκης 8.
Πανιώνιος (Μ. Γρηγορίου): Αστράς 5, Βλάχος 6, Μπανανά 4, Γκιοατά 4 (81' Κάργας), Χατζισαφί 5, Σιώπης 7 (43' Σαββίδης 6), Κόρμπος 6, Λάμπρου 8, Μασούντ 4, Μασούρας 5, Ντουρμισάι 4 (71' Σπιριντόνοβιτς)
Δηλώσεις προπονητών
Γιάννης Πετράκης (ΠΑΣ Γιάννινα): «Θέλαμε πάρα πολύ να κερδίσουμε το παιχνίδι σήμερα, δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στο πρώτο ημίχρονο απέναντι σε μια καλά οργανωμένη αμυντικά ομάδα είχαμε τις προϋποθέσεις για γκολ, αλλά δεν τα καταφέραμε. Για μένα σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού έπαιξε το γρήγορο γκολ του Πανιωνίου στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν πλεονέκτημα για τον αντίπαλο. Το ευτύχημα είναι ότι γυρίσαμε εν μέρει το ματς, δηλαδή ισοφαρίσαμε. Στο τέλος το ματς θα μπορούσε να γυρίσει ανάποδα για μας, γιατί ο Πανιώνιος είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα. Είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών, γιατί έκαναν κατάθεση ψυχής.
Μιχάλης Γρηγορίου (Πανιώνιος):  «Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες που διεκδίκησαν τη νίκη και είχε ένταση και ρυθμό.  Ο ΠΑΣ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, χωρίς όμως να δημιουργήσει ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Είχαμε δώσει έμφαση όλη την εβδομάδα στη δύναμη του ΠΑΣ που είναι οι στατικές φάσεις και η μετάβαση από άμυνα σε επίθεση. Αντιμετωπίσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, αν και για μας έγιναν απίστευτα πράγματα σήμερα. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές, ενώ μείναμε και με δέκα παίκτες στο τέλος. Καταλαβαίνετε πόσο σημαντικός ήταν ο βαθμός σήμερα. Ο ΠΑΣ έχει τους ίδιους στόχους με μας, επομένως ένας βαθμός στην έδρα του αντιπάλου είναι πολύ σημαντικό. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη συγκέντρωση που επέδειξαν και την προσπάθεια. Συγκεντρωνόμαστε στο παιχνίδι κυπέλλου της Πέμπτης, γιατί για μας και το κύπελλο αποτελεί στόχο».