Ισοπαλία - «βήμα» πρόκρισης για τον ΠΑΣ στη Ν. Σμύρνη

PANIONIOS PAS 21 9 17

• Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος έβαλε χθες ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς κατάφερε να φύγει αήττητος από το γήπεδο της Νέας Σμύρνης, αναδειχθείς ισόπαλος 1-1 με τον Πανιώνιο.
Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, στο οποίο είχε κακή παρουσία, ο «εφτάψυχος» ΠΑΣ  βελτιώθηκε αισθητά στην επανάληψη, βρήκε με τον Γιάκο τις λύσεις και κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Το παιχνίδι ήταν της 1ης αγωνιστική του 7ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας, στον οποίο μετέχουν επίσης ο Άρης και ο Παναιγιάλειος.
Πώς έπαιξαν
Ο Γιάννης Πετράκης άφησε στα Γιάννενα για ξεκούραση τους Βελλίδη, Τζημόπουλο,  Μπουκουβάλα και Χαλκιαδάκη, ενώ δεν είχε στη διάθεσή του ούτε τους τραυματίες Κόντε, Νικολιά και Ροντρίγκεζ.
Μάλιστα τα προβλήματα αυξήθηκαν πριν την έναρξη της αναμέτρησης καθώς ο Μιχαήλ έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Γαρουφαλιάς αισθάνθηκε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και τη θέση του στο βασικό σχήμα πήρε ο Λίλα. Ο Ρεθυμνιώτης τεχνικός προτίμησε ένα σύστημα 4-5-1  με τον Γιαννίκογλου κάτω από τα δοκάρια, στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν οι Μαυροπάνος και Μπέριος, αριστερό μπακ ο Ναδάλες και δεξιά ο Αποστολόπουλος, στα αμυντικά χαφ οι Σκόνδρας και Κοζορώνης με τον Λίλα και τον Μσνθάτη στα «φτερά» της επίθεσης και τον Βιδάλ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπετρά.
Από την άλλη ο Μιχάλης  Γρηγορίου παρέταξε τον Πανιώνιο με 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Αστράς, στο κέντρο της άμυνας οι Κάργας και Γκιοατά, ο Παπαγεωργίου δεξί μπακ και ο Σαραμαντάς αριστερό. Στα χαφ αγωνίστηκαν οι Ταπόκο και Κόρμπος, αριστερά ο Σπιριντόνοβιτς και δεξιά ο Χατζισαφί, ενώ ο Σαββίδης ήταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μασούρα.
Κακός ο ΠΑΣ, γκολ ο Πανιώνιος
Το ξεκίνημα του χτεσινού παιχνιδιού δεν ήταν καλό για τον ΠΑΣ. Ο Πανιώνιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα στο 9’ ο Πετράκης προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ναδάλες ζήτησε αλλαγή και αντικαταστάθηκε από τον Καρανίκα.
Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού έγινε στο 14’ όταν ο Σαραμαντάς έκανε το σουτ, το οποίο απέκρουσε στη δεξιά γωνία του ο Γιαννίκογλου.
Ο ΠΑΣ απάντησε τρία λεπτά αργότερα, όμως το σουτ του Λίλα με το αριστερό απέκρουσε ο Αστράς. Στο 21’ ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ όταν ο Σπιριντόνοβιτς  δέχτηκε την πάσα του Χατζισαφί από  πλάγια αριστερά και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Γιαννίκογλου για το 1-0.
Μετά το γκολ ο Πανιώνιος  συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, είχε δύο ακόμη ευκαιρίες για γκολ, με τον Μασούρα στο 28' που σούταρε μετά από πάσα του Παπαγεωργίου, όμως ο Γιαννίκογλου ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 45’ ο Ταπόκο δεν κατάφερε να βρει στόχο.
Ο ΠΑΣ διαμαρτύρεται για μια περίπτωση πέναλτι στο 36’ όταν ο Αποστολόπουλος ανατράπηκε από τον Σαραμαντά, με τον διαιτητή Τζοβάρα να καταλογίζει φάουλ εκτός περιοχής. Το τηλεοπτικό ριπλέι πάντως της φάσης φαίνεται πάντως να δικαιώνει τους Ηπειρώτες καθώς ο Αποστολόπουλος κινείται οριακά στην γραμμή της περιοχής.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης  ο Γιάννης Πετράκης  έριξε στο ματς τον Γιάκο στη θέση του Κοζορώνη, κίνηση που έμελλε να αλλάξει τις ισορροπίες του παιχνιδιού.
Η εικόνα του ΠΑΣ άλλαξε άρδην στο β’ μέρος και έγινε ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Αστρά.
Στο 62’ ο Βιδάλ σούταρε και ο Αστράς με δύσκολη επέμβαση στη γωνία του έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Βραζιλιάνος του ΠΑΣ και από εκεί προήλθε το δοκάρι του ΠΑΣ. Στο 63’ λοιπόν ο Μαυροπάνος πήρε την πρώτη κεφαλιά μετά το κόρνερ του Βιδάλ και ο Γιάκος αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μια ευκαιρία από αυτές που λέμε ότι δεν χάνονται.
Ένα λεπτό αργότερα  ο ΠΑΣ έχασε κι άλλη ευκαιρία με το σουτ του Λίλα να το αποκρούει ο Αστράς με υπερένταση.
Η ισοφάριση
Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 84’ για τον ΠΑΣ να τον Ευριπίδη Γιάκο να «παίρνει το αίμα του πίσω» για την μεγάλη χαμένη ευκαιρία και το δοκάρι στο 63’.  Ο Βιδάλ εκτέλεσε φάουλ, ο Μαυροπάνος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Γιάκος με σουτ από πλάγια θέση «τρύπησε» τον Αστρά και ισοφάρισε σε 1-1, σε μία φάση που θύμισε πολύ τη φάση του δοκαριού, αλλά είχε καλύτερη κατάληξη για τον ΠΑΣ.
Μετά το γκολ της ισοφάρισης ο ΠΑΣ προσπάθησε να πετύχει κι ένα δεύτερο γκολ που θα του χάριζε τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι έμεινε το 1-1, αποτέλεσμα που δεν μπορεί να αφήσει καμία  από τις δύο ομάδες παραπονεμένη, καθώς ο Πανιώνιος ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο και ο ΠΑΣ Γιάννινα στο δεύτερο.
ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος έχουν από έναν βαθμό μετά την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου, ενώ την επόμενη αγωνιστική οι Ηπειρώτες υποδέχονται στα Γιάννενα τον Παναιγιάλειο.
Διαιτησία:  Τζοβάρας (Δημόπουλος – Αντιπαριώτης)
Πανιώνιος (Μιχάλης  Γρηγορίου): Αστράς, Παπαγεωργίου, Κάργας, Γκιοατά, Σαραμαντάς (65' Πινιώτης), Ταπόκο (77' Γεσίλ), Κόρμπος, Σαββίδης (65' Λάμπρου), Σπιριντόνοβιτς, Χατζισαφί, Μασούρας.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Αποστολόπουλος, Ναδάλες (9' λ.τ. Καρανίκας), Σκόνδρας, Μπέριος, Μαυροπάνος, Λίλα, Κοζορώνης (46' Γιάκος), Μανθάτης, Βιδάλ, Μπετρά (66' Σολτάνι).