ΑΝΕΣΤΗΣΕ ΤΟΝ… «ΠΕΘΑΜΕΝΟ»!

PAO PAS 2 1 10 17
Ένα δίλεπτο στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης στοίχισε στον ΠΑΣ Γιάννινα την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 2-0 στη σαββατιάτικη αναμέτρηση στο γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης» της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Ένα αυτογκόλ του Μιχαήλ (11’) και μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς (13’) έγραψαν πρόωρο επίλογο στις προσδοκίες των Ηπειρωτών για θετικό αποτέλεσμα. Εμφανές το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΣ, κάτι που παραδέχτηκε και ο Πετράκης στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα.Έ να αυτογκολ του Μιχαήλ και ένα φάουλ του Μολίνς σε διάστημα 2-3 λεπτών στο ξεκίνημα του παιχνιδιού κόστισαν στον ΠΑΣ Γιάννινα τη δεύτερη σερί φετινή ήττα, αυτή την φορά με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος... αναστήθηκε φτάνοντας τους Ηπειρώτες στους 6 βαθμούς. Ένα αυτογκολ του Μιχαήλ και ένα φάουλ του Μολίνς έκριναν πολύ νωρίς την αναμέτρηση καθώς ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός για ένα ακόμα παιχνίδι.
Πως έπαιξαν
Παρότι είχε στη διάθεση του τους Κόντε, Ναδάλες και Λίλα, οι οποίοι προέρχονταν από τραυματισμούς, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε να τους αφήσει εκτός βασικού σχήματος και παρέταξε τον ΠΑΣ με σύστημα 3-5-2. Ο Βελλίδης ήταν κάτω από τα δοκάρια, την τριάδα των στόπερ αποτελούσαν οι Τζημόπουλος, Μαυροπάνος και Μιχαήλ, ενώ ο Καρανίκας κάλυπτε τη δεξιά πλευρά και ο Μπουκουβάλας την αριστερή. Στα χαφ αγωνίστηκαν οι Γαρουφαλιάς και Κοζορώνης, με τον Μανθάτη μπροστά τους σε επιτελικό ρόλο, πίσω από τους Γιάκο και Χαλκιαδάκη, οι οποίοι αποτελούσαν το επιθετικό δίδυμο.
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε προετοιμάσει τον Παναθηναϊκό για ριζικές αλλαγές και για πρώτη φορά στην θητεία του στο «τριφύλλι» επέλεξε διάταξη 4-3-3. Θέση κάτω από την εστία πήρε ο Βλαχοδήμος, δεξί μπακ ο Κουλιμπαλί και αριστερό ο Χουλτ, με τους Μολέδο και Κολοβέτσιο να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα χαφ έπαιξαν οι Σιλά, Χίλιεμαρκ, Κουρμπέλης και η τριάδα μπροστά ήταν οι Άλτμαν, Βιγιαφάνιες και Μολίνς.
Καλό ξεκίνημα, αυτογκόλ ο Μιχαήλ
Εν μέσω οικονομικών και διοικητικών προβλημάτων βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά την απόφαση Αλαφούζου να αποχωρήσει, κάτι που συσπείρωσε τους φίλους των «πράσινων» που βρέθηκαν μαζί στην Λεωφόρο. Βέβαια το γήπεδο δεν γέμισε, όπως ισχυριζόνταν κάποιοι πριν το ματς ότι θα συνέβαινε, ωστόσο ο κόσμος στάθηκε στο πλευρό της ομάδας του Μαρίνου Ουζουνίδη.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού έδειξε να μην επηρεάζεται από αυτή την ατμόσφαιρα και «πατούσε» καλά στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο, όντας η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας.
Το ποδόσφαιρο όμως είναι απρόβλεπτο και έτσι στο 11’, κυριολεκτικά από το πουθενά, ήρθε το πρώτο γκολ για τον Παναθηναϊκό με δύο κόντρες και αυτογκόλ.
Στο πρώτο ανέβασμα των «πράσινων» στο ματς, ο Χουλτ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Τζημόπουλου, ο Χίλιεμαρκ προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά όμως η μπάλα κόντραρε εκ νέου στον Μιχαήλ και κατέληξε στα δίχτυα του Βελλίδη που δεν μπόρεσε να αντιδράσει για το 1-0.
Γκολ-φάουλ ο Μολίνς
Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι Ηπειρώτες από το γκολ του Παναθηναϊκού και κυρίως από τις καραμπόλες και τον τρόπο που ήρθε, οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα, στο 13’ ο Βιγιαφάνιες κέρδισε φάουλ από τον Μαυροπάνο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μολίνς, με τον Σουηδό να στέλνει την μπάλα πάνω από το τείχος και στα δίχτυα του Βελλίδη, ο οποίος έμεινε «άγαλμα».
Το γρήγορο δεύτερο γκολ ουσιαστικά «αποτέλειωσε» τον ΠΑΣ, ο οποίος δεν κατάφερε να αντιδράσει και να φανεί απειλητικός σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, με εξαίρεση τις ατομικές εξάρσεις του Χαλκιαδάκη. Ο Παναθηναϊκός είχε σκοράρει ήδη δύο φορές και είχε  προβάδισμα ασφαλείας σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.
Οι Ηπειρώτες  προσπαθούσαν κυρίως από αριστερά με τον Μπουκουβάλα να γεμίζει με μπαλιές την «πράσινη» περιοχή, δίχως όμως να προκύπτει κάτι καλό για την ομάδα του από τις προσπάθειες που έπαιρνε.
Στο 24’ ο Ελληνοβραζιλιάνος μεσοεπιθετικός, έκανε το σουτ αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τις γροθιές, σώζοντας την ομάδα του. Ενδεικτικό της ποιοτικής μετριότητας του παιχνιδιού είναι ότι η επόμενη φάση και για τις δύο ομάδες καταγράφηκε 20 ολόκληρα (!!!) λεπτά αργότερα όταν και πάλι ο Χαλκιαδάκης στο 44’ έκανε το σουτ, όμως ο Μολέδο απομάκρυνε τον κίνδυνο πριν η μπάλα πάει προς την εστία του Βλαχοδήμου.
Ακίνδυνος και χωρίς φαντασία
Μετά το πρώτο δεκάλεπτο στην επανάληψη ο Πετράκης έριξε στο ματς όλα τα επιθετικά όπλα που διέθετε, με εξαίρεση τον Βιδάλ, ο οποίος ήταν ο 19ος παίκτης που κόπηκε από το παιχνίδι. Κόντε, Σολτάνι και Ναδάλες πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο μέσα σε ένα δεκάλεπτο στις θέσεις των Κοζορώνη, Μανθάτη και Καρανίκα, όμως ούτε τότε κατάφερε να γίνει απειλητικός ο ΠΑΣ.
Αυτό είναι το πιο σημαντικό θέμα που πρέπει να προβληματίσει την τεχνική ηγεσία του «Άγιαξ της Ηπείρου. Ότι  δηλαδή παρά τις αλλαγές και το φουλ επιθετικό σχήμα, ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Βλαχοδήμου.
Αντίθετα η είσοδος του Λουντ στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Άλτμαν έδωσε επιθετική πνοή στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν αυτός που έχασε ευκαιρίες. Στο 56’ ο Μολέδο σε ρόλο... επιθετικού έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά, πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη, ενώ, στο 62', έπειτα από το συνδυασμό των Λουντ και Χουλτ, η μπάλα στρώθηκε στον ολομόναχο Χίλιεμαρκ, ο οποίος, όμως, έκανε ένα κάκιστο τελείωμα και η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
Στο 61’ο Σολτάνι αστόχησε απέναντι από τον Βλαχοδήμο, σε μία φάση που υποδείχτηκε λανθασμένα offside από τον βοηθό. Στο 66', ο Λουντ και πάλι συνδυάστηκε με τον Μολίνς, ο Σουηδός σούταρε δυνατά από πλάγια θέση, αλλά ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Κολοβέτσιος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Βελλίδη.
Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο Παναθηναϊκός έδωσε χώρο στον ΠΑΣ, θέλοντας να προστατέψει το υπέρ του αποτέλεσμα, κάτι που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί επ ουδενί η ομάδα της Ηπείρου.
Το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σκουλά, με τον ΠΑΣ να γνωρίζει την δεύτερη σερί φετινή του ήττα μετά από εκείνη στην Τούμπα.
Οι Ηπειρώτες έμειναν στους 6 βαθμούς, ωστόσο πρέπει να εκμεταλλευτούν το δεκαπενθήμερο της διακοπής του πρωταθλήματος και να δουλέψουν πάνω στο επιθετικό κομμάτι, εκεί που φαίνεται ξεκάθαρα ότι υστερεί η ομάδα.
Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος για τους αγώνες της Εθνικής Ελλάδας με Κύπρο (07/10) και Γιβραλτάρ (10/10) το επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ είναι στα Γιάννενα με αντίπαλο τον Πλατανιά, το Σάββατο 14 Οκτωβρίου.

ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ

3' Σέντρα-σουτ από τον Κοζορώνη, καμία ανησυχία για τον Βλαχοδήμο, άουτ η μπάλα.
7' Κεφαλιά του Μολέδο μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα εκτός εστίας, άουτ.
10' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 1-0! Σέντρα του Χουλτ από αριστερά, η μπάλα βρίσκει στον Τζημόπουλο, αλλάζει πορεία, ο Χίλιεμαρκ κάνει την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει εκ νέου στον Μιχαήλ και καταλήγει στα δίχτυα του ΠΑΣ!
12' Ο Βιγιαφάνιες πήγε να βγει στην κόντρα και ο Μαυροπάνος του κάνει φάουλ από πίσω. Φάουλ σε καλή θέση για τον Παναθηναϊκό και κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ.
13' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ, 2-0! Ωραία η εκτέλεση του φάουλ από τον Μολίνς, «άγαλμα» ο Βελλίδης και οι «πράσινοι» διπλασιάζουν τα τέρματά τους!
17' Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Βιγιαφάνιες, η μπάλα άουτ.
24' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ξαφνική... βολίδα του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, αποκρούει ο Βλαχοδήμος!
28' Σωτήρια επέμβαση του Κολοβέτσιου, διορθώνει το πρώτο λάθος του Μολέδο στο παιχνίδι, πριν ο Χαλκιαδάκης κάνει το σουτ.
44' Νέο, καλό σουτ από τον Χαλκιαδάκη, παρεμβάλλεται ο Μολέδο και διώχνει την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή της εστίας!
56' Ο Βιγιαφάνιες κατέβασε με το στήθος για τον... κρυφό φορ Μολέδο, που σούταρε από την «καρδιά» της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά, άουτ.
57' Τάκλιν του Χουλτ στον Κόντε, πριν βρεθεί μόνος του με τον Βλαχοδήμο!
62' Εξαιρετικό ένα-δυο Λουντ και Χουλτ, η μπάλα στρώνεται στον ολομόναχο Χίλιεμαρκ, ο οποίος, όμως, κάνει πολύ άσχημο σουτ!
66' Ο Λουντ συνδυάζεται τώρα με τον Μολίνς, ο Σουηδός σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση και ο Βελλίδης διώχνει σε κόρνερ.
67' Κεφαλιά του Κολοβέτσιου μετά την εκτέλεση του κόρνερ, μόλις άουτ η μπάλα.
82' Σουτ από τον Λουντ, πέρασε παράλληλα με το τέρμα η μπάλα.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος 6, Μολέδο 6, Κολοβέτσιος 5, Χουλτ 5, Κουλιμπαλί 5, Σιλά 5, Χίλιεμαρκ 6 (78' Δώνης), Κουρμπέλης 5, Άλτμαν 5 (60' Λουντ), Βιγιαφάνιες 4 (68' Μουνιέ), Μολίνς 7.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης 5, Μπουκουβάλας 5, Μιχαήλ 4, Γιάκος 5, Τζημόπουλος 5, Χαλκιαδάκης 6, Καρανίκας 5 (65' Ναδάλες), Γαρουφαλιάς 5, Κοζορώνης 5 (56' Κόντε 5), Μανθάτης 4 (59' Σολτάνι 5), Μαυροπάνος 5.

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΕΤΡΑΚΗΣ (ΠΑΣ Γιάννινα):
«Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές ιδιαιτερότητες. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια μεγάλη ομάδα, σε μια ιδιαίτερη στιγμή για εκείνη, με συσπείρωση του κόσμου της. Όλη αυτή η κατάσταση και σε συνδυασμό ότι δεχθήκαμε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού δύο εύκολα γκολ, έκανε το έργο μας πιο δύσκολο. Καταλαβαίνετε πόσο δύσκολο ήταν για εμάς. Η ομάδα μου ήταν πολύ πειθαρχημένη, ανταγωνιστική, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες. Σαν συνολική απόδοση και εικόνα, θεωρώ άδικο το αποτέλεσμα. Εύχομαι στον Παναθηναϊκό να βρει τον δρόμο του. Παίρνουμε τα καλά από αυτό το παιχνίδι και προχωράμε για τη συνέχεια».
Για το εάν επηρεάστηκε ο ΠΑΣ από την ατμόσφαιρα: «Η νοοτροπία και η στάση μας ήταν πάρα πολύ καλή. Δυστυχώς, δεχτήκαμε στις πρώτες φάσεις της αντίπαλης ομάδας γκολ. Αλλά, αυτό συνέβη και με εμάς στην Τρίπολη. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο. Θέλω να είμαι δίκαιος. Εάν συνεχίσουμε έτσι, θα είναι καλύτερη η επόμενη ημέρα για εμάς. Η απόδοσή μας έδειξε ότι δεν μας επηρέασε η ατμόσφαιρα, γιατί ήμασταν καλοί σε όλο το παιχνίδι».
Σχετικά με το πρόγραμμα και την επιθετική δυστοκία: «Θα παίξουμε με όλες τις ομάδες. Πρέπει να αξιολογήσουμε το ματς και να δούμε τι μπορούμε να διορθώσουμε, αλλά πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα, γιατί όλο αυτό το διάστημα παίζαμε χωρίς κυνηγούς. Ούτε ο Γιάκος είναι κυνηγός, ούτε ο Χαλκιαδάκης. Ήμασταν δημιουργικοί και τα παιδιά έκαναν πολύ καλή προσπάθεια. Τη στάση μου την καθορίζει η συνολική λειτουργία της ομάδας. Σίγουρα όταν θα είμαστε πλήρεις, θα ανεβούμε και επιθετικά. Το πρόγραμμα δεν έχει σημασία. Όλα τα παιχνίδια είναι εύκολα κι όλα είναι δύσκολα».
Για το γεγονός ότι έριξε στο ματς όλα τα επιθετικά του όπλα, αλλά δεν του βγήκε για ακόμη ένα ματς: «Ο Σολτάνι ήρθε την τελευταία ημέρα των μεταγραφών, ο Κόντε έκανε μόνο αυτήν την εβδομάδα προπόνηση μαζί μας. Θα είναι παράλογο να περιμένω παίκτη σε απραξία, να πατήσει ένα κουμπί και να είναι αυτός που πρέπει. Χρειάζονται οι σπουδαίοι παίκτες στήριξη και υπομονή και εγώ προσπαθώ από την πλευρά μου να τους στηρίξω για να βοηθήσουν την ομάδα».
Για τις επιστροφές της ομάδας και κατά πόσο θα βοηθήσουν στο μέλλον: «Έχουμε παίξει τέσσερα από τα έξι ματς εκτός έδρας. Και στα έξι, ήμασταν ανταγωνιστικοί και δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για γκολ. Θα δουλέψουμε παραπάνω και θα βελτιώσουμε την εικόνα μας».
ΜΑΡΙΝΟΣ ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ (Παναθηναϊκός):
«H θετική αύρα που υπήρχε από τη διάθεση του κόσμου ήταν αυτό που μας έδωσε τα δύο γκολ. Είχαμε κάποια προβλήματα στην ανάπτυξη, περισσότερο γιατί αλλάξαμε και τον σχηματισμό. Παρ’ όλα αυτά, τα παιδιά προσπάθησαν, αν και μας έλειψε η ηρεμία. Με τον τρόπο που παίξαμε αναγκάσαμε τον ΠΑΣ να φαίνεται ότι κυκλοφορεί την μπάλα, αλλά αυτή δεν ήταν ακριβώς η εικόνα του αγώνα, καθώς προσπαθήσαμε να του κλείσουμε τους ανοικτούς χώρους που ήθελε να βρει. Είχαμε κάποιες φάσεις να ηρεμήσουμε ακόμα περισσότερο το παιχνίδι και να τελειώσουμε το ματς νωρίτερα, όμως το γκολ δεν μπήκε. Κερδίζοντας κάποια παιχνίδια θα φύγει η πίεση από τους παίκτες. Θα έλεγα ότι η ατμόσφαιρα ήταν καλύτερη από τη δική μας αγωνιστική παρουσία και σιγά - σιγά θα κάνουμε καλύτερα πράγματα. Δεν είμαι εγώ αυτός που θα κρατήσει την ομάδα. Την ομάδα θα την κρατήσει ο κόσμος. Όσοι είμαστε στον σύλλογο, προσπαθούμε για το καλύτερο, ο καθένας από το πόστο του».