1.000 αθλητές έτρεξαν στον 4ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο

HMIMARATHONIOS

• Με μεγάλη ανταπόκριση και συγκίνηση διεξήχθη "Ο Αγώνας που αγαπά την πόλη", ο Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Ιωαννίνων. Ο καιρός εξελίχθηκε ιδανικά για τους δρομείς και ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης ξεπέρασε για ακόμη μία φορά τον εαυτό του, καταρρίπτοντας το δικό του περσινό ρεκόρ. 1.000 περίπου αθλητές, συμμετείχαν στον 4ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Ιωαννίνων και τον αγώνα 5 km,τρέχοντας σε μια μοναδική διαδρομή δίπλα στην Παμβώτιδας. Η εκκίνηση του αγώνα δόθηκε από τον Περιφερειάρχη Ηπείρου Αλέκο Καχριμάνη και τον Δήμαρχο Ιωαννιτών, Θωμά Μπέγκα.
Νικητής του 4ου Νυχτερινού Ημιμαραθωνίου Ιωαννίνων ήταν ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης, ο οποίος κατέχει πλέον το νέο ρεκόρ διαδρομής, καθώς τερμάτισε σε 1:11:36! Δεύτερος τερμάτισε ο Αινείας Γκίνης, με χρόνο 1:12:09 και τρίτος ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με χρόνο 1:15:11.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Νικολέτα Τζαβάρα με χρόνο 1:37:49, δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Αναστασιάδη σε 1:39:03 και την τρίτη θέση στο βάθρο συμπλήρωσε η Λαμπρινή Ντούτση με χρόνο 1:42:01. Μια ιδιαίτερα ζεστή υποδοχή επιφύλαξε το κοινό που είχε κατακλύσει την Πλατεία Μαβίλη και στους υπόλοιπους αθλητές οι οποίοι έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους τερματίζοντας στον αγώνα.
Εκατοντάδες ήταν οι δρομείς που έτρεξαν και στον Νυχτερινό Αγώνα (Entry Race) των 5 km. Νικητής ήταν ο Πέτρος Δασκαλάς ο οποίος τερμάτισε σε 0:17:31. Δεύτερος, σε τερμάτισε ο Πέτρος Μινας σε 0:18:24 και τρίτος ο Ιωάννης Χρυσικόπουλος με χρόνο 0:18:24.850. Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Ανδρούτσου σε 0:20:08, δεύτερη ήταν η Θεοδώρα Κοψιδα με χρόνο 0:22:02 και Τρίτη η Φωτεινή Τσοχαντάρη σε 0:24:25.