Βαριά ήττα του ΠΑΣ από τις Εσπερίδες με 79-41

WBC

Βαριά ήττα γνώρισε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα από τις Εσπερίδες στο Κλειστό Γυμναστήριο του Εσπέρου με 79-41, αποχαιρετώντας τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος. Περισσότερο από την ήττα και τον αποκλεισμό όμως, στοίχισε ο τραυματισμός της αρχηγού της ομάδας Ντίνας Σαρηγιαννίδου η οποία τραυματίστηκε σοβαρά στο δεύτερο δεκάλεπτο.
Οι παίκτριες του Γιώργου Σιαμέτη μπήκαν νωχελικά στο ματς και σε συνδυασμό με την ευστοχία των αντιπάλων έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-10 υπέρ των Εσπερίδων.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτισσες ήταν πιο ανταγωνιστικές χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να μειώσουν την διαφορά. Οι γηπεδούχες πήγαν προηγούμενες στο ημίχρονο με 15 πόντους (45-30) βάζοντας τις βάσεις για μια εύκολη επικράτηση και το εισιτήριο στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδος.
Οι φιλοξενούμενες μπήκαν νωθρά και στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει γρήγορα στους 20. Η επιθετική δυστοκία που μεταφράστηκε σε μόλις εφτά πόντους στο δεκάλεπτο δεν επέτρεψε στις παίκτριες του ΠΑΣ Γιάννινα να επανέλθουν.
Ακριβώς την ίδια εικόνα είχε η ομάδα και στο τελευταία δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες παίρνουν μια άνετη νίκη προχωρώντας στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν και τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα με το τελικό 79-41 να δίνει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου στις Εσπερίδες και να αφήνει τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός συνέχειας.
Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν η Maize με 26 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ η Akl κόντεψε να κάνει triple double έχοντας 15 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ ενώ η Κεχαγιά πρόσθεσε άλλους 13 πόντους.
Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εξαιρετικά άστοχος στο χθεσινό παιχνίδι σουτάροντας με πολύ χαμηλά ποσοστά, 27,7% στα δίποντα (13/47), μόλις 11,8% στα τρίποντα (2/17) και 69,2% στις βολές (9/13). Montgomery με 15 πόντους και Tompkins με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισαν από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα.
Η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη στρέφει πλέον την προσοχή της στο Πρωτάθλημα, καθώς το επόμενο Σάββατο 12 Οκτωβρίου θα αντιμετωπίσει τον Πρωταθλητή Ολυμπιακό, στις 14:00, στο Νέο Κλειστό, στην πρεμιέρα της Α1 κατηγορίας.
Τα δεκάλεπτα: 23-10, 45-30, 63-37, 79-41.
Διαιτητές: Ντάνος-Μαρίγλη.
Εσπερίδες Καλλιθέας (Σκληρός): Μουτεβέλη, Παπαϊωάννου, Εμμανουηλίδου, Δανούση 5, Λουκάτου 7, Δρουμπούκη, Κεχαγιά 13(3), Akl 15(2), Πατεράκη 4, Παπαμαρκάκη, Havens 9(3), Maize 26.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Montgomery 15(1), Σαρηγιαννίδου 2, Τραγουστή, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου, Mokdad 2, Ντάλα 4, Κανέλλου, Tompkins 12 (1).