Ήττα (71-61) στα Χανιά για τις γυναίκες του ΠΑΣ

MONTGOMERI

• Δεν κατάφεραν να γυρίσουν με θετικό αποτέλεσμα από τα μακρινά Χανιά τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη, γνωρίζοντας την ήττα με 71-61.
Η ομάδα των Χανίων κάνοντας καλή εμφάνιση κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, παίρνοντας από την αρχή τα ηνία του αγώνα, αν και οι φιλοξενούμενες μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν κοντά στο σκορ.
Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να έχουν μια μικρή διαφορά 6 πόντων 24-18.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρόλο που τα Χανιά προηγήθηκαν μέχρι και 10 πόντους, οι παίκτριες του Γιώργο Σιαμέτη «έσφιξαν» την άμυνά τους και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με τέσσερις πόντους πίσω 38-34.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Γιαννιώτισσες πλησίασαν στο καλάθι, όμως οι Χανιώτισσες επανέφεραν γρήγορα την διαφορά σε διψήφια νούμερα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 60-50.
Η εικόνα δεν άλλαξε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όπου το επιμέρους 11-11 διατήρησε την διαφορά των δέκα πόντων με τα Χανιά να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.
Οι τρεις αμερικανίδες του ΠΑΣ Γιάννινα για ακόμα έναν αγώνα, τράβηξαν το επιθετικό φορτίο. Μοντγκόμερι, Καλχούν και Τακ σκοράροντας 20, 22 και 14 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-34, 60-50,71-61
Διαιτητές: Τζίμης-Νικολοπούλου-Ναστούλης
Ο.Α. Χανίων (Νανάκης): Θεοδοσουλάκη, Λίτσι 15(2), Βιντσιλαίου Α. 4, Ψυχογιού 12(4), Μπιν 10, Ντρούμοντ 21(2), Μπουθ 4, Βιντσιλαίου Στ. 5,
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Μοντγκόμερι 20(1), Πάφη, Κατσαμούρη, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 2, Καλχούν 22(4), Χρηστάκη, Ντάλα 2, Τακ 14.