Στο ίδιο έργο θεατές…

BASKET GYNAIKES

Τείνει να καταντήσει κακόγουστο αστείο αυτό που συμβαίνει με την γυναικεία ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα, που ενώ προηγείται στο ημίχρονο, έστω και με βραχεία κεφαλή, στο τέλος δυστυχώς πάντα φεύγει ηττημένος.
Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και η χθεσινή αναμέτρηση του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Σπόρτινγκ στην Αθήνα. Ενώ οι Γιαννιώτισσες ήταν μπροστά σκορ σχεδόν για τρία δεκάλεπτα, στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι παίκτριες του Σιαμέτη υπέστησαν «μπλακ άουτ» και έχασαν την ευκαιρία να φύγουν από την έδρα του Σπόρτινγκ με ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.
Ο Σπόρτινγκ ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο ματς και ήδη στο 4’ ήταν μπροστά με 14-8, όμως ο ΠΑΣ με πρωταγωνίστριες τις ξένες παίκτριές του έκανε ένα επιμέρους 9-1 πήρε τα ηνία στο σκορ, κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενος με 22-26.
Εξαιρετικά ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο η γιαννιώτικη ομάδα και ήδη στο 12’ είχαν πάρει «αέρα» δέκα πόντων (25-35). Οι γηπεδούχες όμως με δικό τους σερί και όντας ιδιαίτερα εύστοχες από την γραμμή των 6,75 κατάφεραν να κλείσουν τον ημίχρονο υπολειπόμενες ένα πόντο (49-50).
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ και τελικά να ολοκληρώνεται με τις γηπεδούχες μπροστά 66-65.
Στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου το Σπόρτινγκ με πρωταγωνίστριες τις Σαλιάι και Ρέιμερ κατόρθωσε να χτίσει μια διαφορά δέκα πόντων με το τελικό 88-79 να έρχεται σχετικά εύκολα.
Διαιτητές: Νάστος-Χουγιάζος-Μακετέα.
Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-50, 66-65, 88-79.
Σπόρτινγκ (Σόφτσης): Τζάκσον 6(2), Γούναρη 21(4), Σαλιάι 14(4), Ιωαννίδου 5(1), Ανωγειανάκη, Ρέιμερ 29 (13 ριμπ.), Κόστοβιτς 13.
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Μοντγκόμερι 16(2), Πάφη 3(1), Κατσαμούρη 6, Ξανθοπούλου, Τζήμου, Καλχούν 25, Χρηστάκη 6(2), Ντάλα 8(2), Τακ 15.