Το IBC πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα επί της ΜΕΝΤ με 87-79

ibc

• Tο πρώτο ροζ φύλλο στην Β΄ Εθνική κατέκτησε το Σάββατο το απόγευμα το IBC νικώντας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων την ΜΕΝΤ με 87-79.
Πρωταγωνιστής στο πρώτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Παπαδόπουλου ήταν ο Δημήτρης Ζαφειρούδης. Ο Θεσσαλονικιός guard καίτοι ήρθε από τον πάγκο παρουσιάστηκε «ζεστός» και τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά βοήθησε το IBC να βρεθεί στο +7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-14.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου το IBC ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους σερί μείωσαν σε 27-25 πέντε λεπτά πριν οι δυο ομάδες πάνε στο ημίχρονο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Χρύσης ο οποίος με συνεχόμενους δικούς του πόντους ανέβασε την διαφορά στο +11 (40-29). Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους Γιαννιώτες να είναι μπροστά με 43-34.
Η εικόνα μετά την ανάπαυλα δεν άλλαξε, με το IBC να διατηρεί σταθερά μια διαφορά 8-10 πόντων στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Θεσσαλονικείς με μια αντεπίθεση διαρκείας και με επιμέρους σκορ 8-16 μείωσαν εκ νέου την διαφορά, αλλά και πάλι οι παίχτες του Παπαδόπουλου έδειξαν χαρακτήρα και επανέφεραν την διαφορά στα επίπεδα του +9 (66-57). Το μελανό σημείο του δεκαλέπτου ήταν ο τραυματισμός του Ξιούρα με διάστρεμμα.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Γιαννιώτες να διατηρούν μια διαφορά δέκα πόντων, όμως το τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι σε μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, κατάφεραν δυο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα να περάσουν μπροστά με 74-75!
Οι παίκτες του Παπαδόπουλου σοβαρεύτηκαν και «τρέχοντας» ένα 10-0 επανέφεραν την… τάξη και πανηγύρισαν στο τέλος μια μεγάλη νίκη -την πρώτη σε επίπεδο Β’ Εθνικής- με 87-79.
Από τους γηπεδούχος ξεχώρισαν οι Χρύσης με 24 πόντους και Μπάλλας με 19, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Ζαφειρούδη με 12 ερχόμενος από τον πάγκο.
Την επόμενη αγωνιστική το IBC θα ταξιδέψει στην Μελίκη όπου θα αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 43-34, 66-57, 87-79
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης-Ντόγκας
IBC (Παπαδόπουλος): Παπαγιάννης 8(1), Βάσης 9(1), Ζαφειρούδης 12(2), Χρύσης 24(1), Γεωργάκης 9(2), Ξιούρας 6(1), Σταμίρης, Μπάλλας 19(2).
ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Ζεϊμπέκης 6(2), Ροπούτης 9(1), Μιχαηλίδης 24(2), Παπαπασχάλης 6, Καρασίμος, Κωνσταντινίδης 3, Πασχαλίδης 3, Μαλανδρής 5(1), Σιολόγκας 23(2).