«Όλα για όλα» στο ντέρμπι της Κυριακής με την Δόξα Λευκάδας

AGSI

• Δείχνοντας για ακόμη μια αγωνιστική σοβαρότητα και πειθαρχία ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Βέροια, νικώντας τον τοπικό ΑΟΚ με 54-77.
Τα βλέμματα όλων πλέον πέφτουν στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την Δόξα Λευκάδας στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΝΚΙ, το οποίο θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας του ΠΑΣ Γιάννινα για τα επεισόδια στο ντέρμπι με τον ΑΓΣΙ. Με νίκη οι παίχτες του Κωστόπουλου θα κάνουν ένα σημαντικό βήμα για να καπαρώσουν μια από τις δυο θέσεις που οδηγούν στην Β’ Εθνική.
Το χθεσινό παιχνίδι δεν χωρά ιδιαίτερη κριτική μιας και οι Γιαννιώτες πήραν από το «καλημέρα» κεφάλι στο σκορ και συνεχώς διεύρυναν την διαφορά, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Γεωργίου ο οποίος «πυροβολούσε» ακατάπαυστα από τα 6,75 κάνοντας μια από τις πιο μεστές τους εμφανίσεις. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Καραγκιολίδης με 17 πόντους.
Ο κόουτς Κωστόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής. Σε ακόμη ένα παιχνίδι, παρότι ακολούθησε την αποστολή, απών ήταν το βαρύ πυροβολικό της ομάδας Βασίλης Πάτρας ο οποίος αναρρώνει από τον τραυματισμό του, ενώ η συμμετοχή του και στο ντέρμπι της Κυριακής με την Δόξα Λευκάδας είναι αμφίβολη.
Τα δεκάλεπτα: 15-26, 26-44, 38-68, 54-77
ΑΟΚ Βέροιας: Τρομπούκης 8, Καραθανάσης 3(1), Γιοβανόπουλος 6(2), Γκάνας 4, Καρατσαρίδης, Γκίτκος, Ιωαννίδης 7(1), Κουσάμπαλης 12, Στοΐτσης 2, Ντουλαβέρης, Χαραλαμπίδης 12.
ΒΙΚΟΣ-ΠΑΣ Γιάννινα: Γεωργίου 25(5), Πανάρας 10(2), Τσίρμπας-Αναγνώστου, Πρέντζας 5(1), Καραγκιολίδης 17(2), Μάντζιος Π. 4, Μάντζιος Δ. 4, Πανταζής 10(2), Πιστιόλης, Γιωτάκης 2.

***
ΑΓΣΙ-Ολυμπιακός Βόλου 86-62

Σταθερά στο κόλπο για την άνοδο και ο ΑΓΣΙ!
• Παρόλο που για ακόμα ένα παιχνίδι οι παίκτες του Σοφοκλή Τσουκανέλη καρδιοχτύπησαν, τελικά κατάφεραν να επιβληθούν πιο δύσκολα απ’ ότι μαρτυρά το τελικό σκορ, του Ολυμπιακού Βόλου με 86-62.
Οι παίκτες του ΑΓΣΙ μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και στο πρώτο δεκάλεπτα έβλεπαν την… πλάτη του Ολυμπιακού Βόλου με 14-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του ΑΓΣΙ με σωστές επιλογές στην επίθεση έχτισαν μια διαφορά 10 πόντων πηγαίνοντας στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ με 44-34.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά στους 2 πόντους 58-56 με το παιχνίδι ουσιαστικά να ξαναρχίζει από την αρχή.
Όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Τσουκανέλη, έσφιξαν την άμυνά τους δεχόμενοι μόλις 6 πόντους και με σωστές επιλογές στην επίθεση έφθασαν στη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με το ευρύ 86-62.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 44-34, 58-56, 86-62
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης): Καννής 5(1), Ζαμπέτης 18(2), Σαχπατζίδης, Καλφαλίδης, Αντωνίου, Πουρνάρας 5, Χρύσης 24(1), Μάκης 4, Παπανικολάου 2, Θυμνιός 14, Φίλιος 8(2), Θώδης 6
Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 11(3), Ίλτσογλου 7(1), Μπόγδανος 13, Κωστούλας 15, Μπουσκολίτης 3(1), Σκαμάγκας 9, Αναστασόπουλος, Χαρχαρής 2, Λουλούδης 2