Γ’ ΕΘΝΙΚΗ Σερβιανά-Γρεβενά Αεράτα 5-0

serviana

• Χωρίς να δυσκολευτεί η ομάδα των Σερβιανών επικράτησε με 5-0 των Γρεβενών Αεράτων και σε συνδυασμό με την ήττα του Τηλυκράτη Λευκάδας από την Λευκίμμη πέρασε πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με 28 βαθμούς.
Το ματς ήταν ένας μονόλογος για την ομάδα του Νίκου Γκούρα, καθώς είχε την κατοχή της μπάλας στο παιχνίδι και επέβαλλε από το πρώτο λεπτό τον ρυθμό της.
Αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες τελικές, κατάφερε να πετύχει ένα σχετικά γρήγορο γκολ όταν στο 14΄ ο Κλείτσας έκανε τη σέντρα η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς των Γρεβενών και στην επαναφορά έφτασε στον Λέανδρο Πολύχρόνη ο οποίος με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0.
Ο νεαρός μεσοεπιθετικός απείλησε και στο 32΄ με σουτ το οποίο απέκρουσε ο Σαλβάρας ενώ τα Σερβιανά απείλησαν και στο 38΄ με σουτ του Ηλία που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
Στην επανάληψη, τα Σερβιανά μπήκαν φουριόζα και αποτελείωσαν τον αντίπαλο τους, πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ.
Στο 49΄ λοιπόν ο Τσιαφίτσας εκτέλεσε κόρνερ, ο Πάκος μπήκε στην τροχιά της μπάλας και με πλασέ έκανε το 2-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βάϊος Τσιαφίτσας με φάουλ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 3-0.
Η επιθετικότητα του Θρίαμβου δεν σταμάτησε εκεί καθώς στο 65΄ ο Κτενάς έκανε τη σέντρα από αριστερά ο Βασιλόπουλος έκανε λάθος γύρισμα με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0.
Στο 69΄ ο Μπλέτσας από τα όρια της περιοχής σούταρε δυνατά με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 76΄ ο Κωσταμένας έκανε σέντρα από δεξιά, ο Ριστάνης πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 5-0.
Διαιτησία: Χουλιάρας (Γκαρτζονίκας, Κέφης)
Σερβιανά: Αρχόντάκης, Κλείτσας (46΄ Ριστάνης), Κωσταμένας, Πολυχρόνης, Βραχνός, Πάκος, Τσιαφίτσας (73΄ Μώκος), Μούτσιος (62΄ Κτενάς), Μπλέτσας, Ηλίας (62΄ Γιωτάκης), Τσουμάνης
Γρεβενά Αεράτα: Σαλβάρας, Κουπτσίδης, Μπατακόϊας, Καραμπάλιος (54΄ Βασιλόπουλος), Ζιαγκλιάβος, Βλάχος (58΄ Καραμήτρος), Λιάκας (54΄ Γκιόνι), Τσάτσης (58΄ Γιαβρίδης), Χαματάι, Σάλλα, Βασιλόπουλος