Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα

bikos

• Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει από χθες ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, αφού μετά τη νίκη του με 77-70 επί του Αίαντα Ευόσμου και την ήττα-συντριβή των Φαρσάλων από την Καβάλα 52-82, η τοπική ομάδα είναι μόνη πρώτη στον Β’ Όμιλο της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.
Όποιος νόμιζε ότι η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην ομάδα του Ευόσμου, διαψεύστηκε πανηγυρικά. Οι Θεσσαλονικείς αποδείχθηκαν μια σκληροτράχηλη και καλοδουλεμένη ομάδα, η οποία έβαλε δύσκολα στους Γιαννιώτες. Βέβαια, οι γηπεδούχοι έχοντας και την συμπαράσταση του κόσμου τους, που για ακόμη μια φορά γέμισαν το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο των Ιωαννίνων, μπήκαν δυνατά στο ματς επιβάλλοντας από την αρχή τον ρυθμό τους έχοντας και εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή των 6,75 με τους Πάτρα, Καραγκιολίδη και Ναούμε να «τραβάνε» το σκοράρισμα και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά επτά πόντων (24-17).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν» και η μπάλα με δυσκολία έμπαινε στο καλάθι. Οι δυο ομάδες είχαν καλά διαστήματα και «έτρεξαν» επιμέρους σερί πόντων, με τους Γιαννιώτες να συνεχίζουν να είναι εύστοχοι από την γραμμή των 6,75.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα και με πρωταγωνιστές χθες την τριάδα Πάτρα, Ναούμη και Καραγκιολίδη διατηρούσε μια διαφορά πάνω από δέκα πόντους κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +13 (59-46).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και με ένα σερί 13-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 6 λεπτά πριν το φινάλε. Μάλιστα πέρασαν και μπροστά με 62-61 με τρίποντο του Λαζαρίδη. Οι Γιαννιώτες όμως αντέδρασαν και με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στην επίθεση έκαναν το 5x5 και πάνε με τον αέρα του πρωτοπόρου στον Πολύγυρο Χαλκιδικής της ερχόμενη Κυριακή όπου θα αντιμετωπίσουν την ομώνυμη ομάδα.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-30, 59-46, 77-70
Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπανικολάου-Κατωτικίδης
Βίκος ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Αποστολίδης, Νίκας, Μαυρογιάννης 11, Καραγκιολίδης 14(3), Ναούμης 20(4), Μάντζιος 7(1), Πάτρας 20(3), Κωστούλας, Μανάκας, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου 5(1)
Αίας Ευόσμου (Κόρκας): Μπρουκς 3(1), Λαζαρίδης 13(2), Μπαλτζόπουλος 8(2), Περιστεράκης, Πετανίδης 3(1), Πουλιανίτης 7, Νησιώτης 5, Ζώτος 12, Σεκαδάκης 1, Καπινιάρης 18(2).