Πέρασε και από τον Πολύγυρο ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα 70-77

VIKOS PAS

• Με το… αγαπημένο του σκορ 70-77, ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα πέρασε και από τον Πολύγυρο, έφτασε τις έξι νίκες σε έξι αγώνες και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στον Β’ Όμιλο της Β’ Εθνικής κατηγορίας. Εντυπωσιακό στατιστικό στοιχείο είναι το γεγονός ότι αυτό είναι το τρίτο ματς την φετινή σεζόν στο οποίο οι Γιαννιώτες κερδίζουν με 77-70!
Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου, για ακόμη μια αγωνιστική, εμφανίστηκαν διαβασμένοι και σοβαροί και με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν με σχετική ευκολία στη νίκη, απέναντι σε μια καλή ομάδα.
Ας σημειωθεί ότι το χθεσινό ματς είναι το δεύτερο συνεχόμενο από το οποίο απουσιάζει ένας από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας, ο Σωτήρης Ντόβας, με πρόβλημα στους προσαγωγούς με την επάνοδό του να υπολογίζεται στο ντέρμπι με τα Φάρσαλα την μεθεπόμενη αγωνιστική.
Το πρώτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες μπήκαν αρκετά καλά στον αγώνα και έχοντας ως συνήθως, καλή αμυντική λειτουργία πήραν βραχεία κεφαλή στο σκορ με 17-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 36-35.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου πάτησαν… γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 31-12, εκτόξευσαν την διαφορά στους 18 πόντους και ουσιαστικά κλείδωσαν ακόμα μια μεγάλη νίκη.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Γιαννιώτες έκαναν εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού και παρόλο που ο Πολύγυρος έριξε την διαφορά κάτω από δέκα πόντους, δεν ανησύχησαν στιγμή, παίρνοντας ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα.
Από τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα, μεγάλο παιχνίδι τόσο οργανωτικά, όσο και στο σκοράρισμα έκανε ο Γιώργος Μαυρογιάννης με 20 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ο Πάτρας με 18 πόντους και 1 τρίποντο τον ακολούθησε σε απόδοση. Από τον Πολύγυρο, διακρίθηκαν οι Αλεξιάδης και Νούκαρης με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Οι διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Σιταρίδης-Αγραφιώτης Γρ.
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 36-35, 48-66, 70-77
Πολύγυρος (Τσούρμας): Αμπατζίδης 8(2), Πιπιλιάρης 10, Ντισλής 2, Δεληγκάρης, Βλάχος 8(2), Παπαθανασίου 4, Νικολόπουλος, Νούκαρης 16, Αμούτζιας 2, Αλεξιάδης 18(3), Γραβάνης 4.
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννενα (Κωστόπουλος): Νίκας 8(2), Μαυρογιάννης 20(3), Καραγκιολίδης 5, Ναούμης 4(1), Μάντζιος 10, Πάτρας 18(1), Κωστούλας 4, Μανάκας 9, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Γιωτάκης.