Γιάννενα WFC- Mεσολόγγι 2008 2-2

GYNAIKEIO

• Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α΄ Εθνικής Γυναικών, συναντήθηκαν στο «Epirus Football Arena» τα Γιάννενα WFC και το Μεσολόγγι 2008, με την ομάδα των Ιωαννίνων να παίρνει στα τελευταία λεπτά τον βαθμό της ισοπαλίας, και να φτάνει τους 2 βαθμούς στο Πρωτάθλημα, δείχνοντας αρκετά δυνατή στην έδρα της (είναι το δεύτερο παιχνίδι που ενώ βρίσκεται πίσω στο σκορ, καταφέρνει και φτάνει στην ισοφάριση), ενώ έχει χάσει σε αυτή, μόνο από τον πανίσχυρο ΠΑΟΚ.
Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την φιλοξενούμενη ομάδα να υπερτερεί στο πρώτο μέρος, όπου δίκαια προηγούνταν με 0-2, και την γηπεδούχο ομάδα να ανεβάζει ρυθμούς και να υπερτερεί στο δεύτερο μέρος, όπου και έφτασε στην ισοφάριση.
Τα πρώτα λεπτά ανήκαν στα Γιάννενα, με τις παίκτριες του κ. Σπυριδωνίδη να έχουν την κατοχή, χωρίς όμως να έχουν την τελική φάση.
Το Μεσολόγγι κατάφερε να προηγηθεί στο 17΄, με το γκολ της Βρανά-Τριανταφύλλου, η οποία μέσα από την περιοχή και από λάθος της Χατζηλαζάρου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1.
Λίγα λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 24΄ οι φιλοξενούμενες πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με την Γιαννακά, από σέντρα της Βρανά-Τριανταφύλλου, για το 0-2 σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Στο 47΄ η Μαρκουτσά απείλησε την εστία της Χατζηλαζάρου, με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ. Στο 55΄ τα Γιάννενα κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2, όταν η Ράπτη κέρδισε πέναλτι, η Καραγιαννίδου ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 1-2. Στο 57΄ η Ράπτη με σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 65΄ το σουτ της Γιαννακά, μπλόκαρε η Χατζηλαζάρου, πέφτοντας στην κλειστή της γωνία.
Οι Γιαννιώτισσες έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας αρκετές καλές ευκαιρίες. Συγκεκριμένα, στο 71΄από το χτύπημα φάουλ της Καραγιαννίδου, η Νικολαΐδου πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά της Ζαχαράτου στο 73΄.
Η ισοφάριση ήρθε εν τέλει στο 87΄, όταν η Καραγιαννίδου εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα να σκάει και να καταλήγει στα δίχτυα της Παναγιωτοπούλου, για το τελικό 2-2.
Η τελευταία φάση του παιχνιδιού ανήκε στο Μεσολόγγι 2008, με την Χατζηλαζάρου να αποκρούει το σουτ της Γιαννακά, με το ένα χέρι.
Διαιτησία: Βέργου (Ράπτη-Στόλη)
Γιάννενα WFC (Γιώργος Σπυριδωνίδης): Χατζηλαζάρου, Αρσένη, Νικοπούλου, Κούκα, Ντόκου, Ζαχαράτου, Καραγιαννίδου, Νικοαλαΐδου, Γιωτίτσα, Ράπτη, Νικολάου (66΄ Τσιούρη).
Μεσολόγγι 2008: Παναγιωτοπούλου, Γρομιτσάρη, Βάτσικα, Μόκκα, Βρανά- Τριανταφύλλου (64΄Βουτσά), Ευθυμίου, Αυγέρη, Γιαννακά, Φιλανδριανού (85΄ Τζουμερκιώτη), Μαρκουτσά, Μαλισσιόρα.