Παναθηναϊκός- ΠΑΣ Γιάννινα 83-65

NTALLA

• Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» απέναντι στον Παναθηναϊκό και γνώρισε την ήττα με 83-65 για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Σιαμέτη φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο παρκέ, περνώντας μπροστά στο σκορ με 15-18 και παίρνοντας το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου με 19-20.
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον ΠΑΣ στο β’ δεκάλεπτο, με την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, που έκανε το ντεμπούτο της τον πάγκο του Παναθηναϊκού, να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 29-13, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 48-33.
Ο ΠΑΣ παρουσίασε καλό πρόσωπο αμυντικά στο τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε μόλις 11 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ.
Οι γηπεδούχες ανέβασαν στροφές στην τελευταία περίοδο και έτσι ήρθε το τελικό 83-65.
Εξαιρετική εμφάνιση από την Τακ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ. Η Μοντγκόμερι πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ άλλους 13 έβαλε η Πανωραία Ντάλα στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση.
Η Τάνσταλ ήταν πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού με 18 πόντους, ενώ την ακολούθησε η ΜακΚέι με 16 και η Δίελα με 14.
Την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΣ Γιάννινα θα υποδεχτεί στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων, τον ΠΑΟΚ.
Τα δεκάλεπτα: 19-20, 48-33, 59-48, 83-65
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Μούλη, Πιούλινς 13, Καλαμπάκου 13(3), Καρακασίδου 7 (1), Πολίτη, Δίελα 14(2), ΜακΚέι 16(3), Κούκη 2, Πρίφτη, Τάνσταλ 18
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 14(1), Χούλη, Κατσαμούρη 2, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 1, Τζήμου 10(1), Καλχούν 6, Χρηστάκη, Ντάλα 13(1), Κανέλλου, Τακ 19.