Ασταμάτητος ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, νίκησε και το Στρατώνι 65-71

BASKET ANDRES

• Ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα πρόσθεσε χθες το απόγευμα στην συλλογή του η ανδρική ομάδα του ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα, αφού κατάφερε να κερδίσει και στην Αρναία Χαλκιδικής το Στρατώνι με 71-65, έχοντας πλέον 9 νίκες στις πρώτες εννιά αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής και όπως όλα δείχνουν μοναδικός του αντίπαλος είναι πλέον ο κακός του εαυτός!
Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας και με τους Γιαννιώτες να είναι εξαιρετικά άστοχοι, το παιχνίδι μοιραία πήγε στις άμυνες, με τους παίκτες του Κωστόπουλου για ακόμη μια φορά, να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να παίρνουν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες.
Χαρακτηριστικό της αστοχίας των παικτών του ΠΑΣ είναι τα 1/15 σουτ από τα 6,75 τα δυο πρώτα δεκάλεπτα! Πάντως οι Γιαννιώτες μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-23 έχοντας τον Μανάκα σε εξαιρετική ημέρα επιθετικά.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, έσφιξαν την άμυνά τους και δεν επέτρεψαν εύκολα καλάθια στους παίκτες του Κωστόπουλου οι οποίοι συνέχισαν να είναι εκνευριστικά άστοχοι. Το ημίχρονο βρήκε το Στρατώνι μπροστά με 35-31 με τους Γιαννιώτες να σκοράρουν μόλις 12 πόντους!
Οι άμυνες είχαν την τιμητική τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Επιθετικά οι Γιαννιώτες έβρισκαν λύσεις με τους Μανάκα και Ντόβα οι οποίοι επιθετικά τράβηξαν τον ΠΑΣ κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 50-52 αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το τέλος.
Στο τελευταία δεκάλεπτο οι παίκτες του Κωστόπουλου, παίζοντας μυαλωμένα και κάνοντας ορθή διαχείριση του χρόνου αλλά και όντας εύστοχοι από την γραμμή των ελευθέρων βολών κατόρθωσαν να πάρουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στο Στρατώνι.
Μανάκας και Ντόβας ξεχώρισαν ιδιαίτερα από τον ΒΙΚΟ ΠΑΣ Γιάννινα και «τράβηξαν» το σκοράρισμα των φιλοξενούμενων σκοράροντας τους 43 από τους 71 πόντους της ομάδας. Από το Στρατώνι ξεχώρισε ο Δασκαλόπουλος με 20 και ο Χαλάτσης με 13.
Διαιτησία: Τζιοπάνος, Γραικός, Σιταρίδης
Τα δεκάλεπτα: 19-23, 35-31, 50-52, 65-71
Στρατώνι (Μπούνης): Ψευτόγκας 9(3), Καραδήμας, Χαλάτσης 13(2), Κυρίλης 7(1), Φώτογλου 4, Σαμαράς 8(2), Ιατρίδης 4, Θυμνιός, Κασούρας, Δασκαλόπουλος 20, Κατάνος.
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής, Νίκας, Ντόβας 20(3), Μαυρογιάννης 6(1), Καραγκιολίδης 1, Ναούμης 5(1), Μάντζιος 8, Πάτρας 8, Κωστούλας, Μανάκας 23, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.