Πέρασε και από την Λαμία ο ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα με 56-76!

BIKOS PAS

• Ούτε η Λαμία κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στην ξέφρενη πορεία του ΒΙΚΟΥ ΠΑΣ Γιάννινα προς την Α2! Οι Γιαννιώτες με μια εξαιρετική εμφάνιση ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος έχοντας 14 νίκες σε 15 ματς(!) και δικαίως λογίζονται ως πρώτο φαβορί για την άνοδο.
Οι παίκτες του Θωμά Κωστόπουλου, παρόλο που αντιμετώπισαν όλη την εβδομάδα αρκετά προβλήματα τραυματισμών εμφανίστηκαν σοβαροί στο παρκέ του Χαλκιοπούλειου Αθλητικού Κέντρου και πήραν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μια δυνατή στην έδρα της ομάδα. Στον χθεσινό αγώνα, δεν έπαιξαν οι Καραγκιολίδης, Μανάκας και Νίκας, ενώ την παρθενική του εμφάνιση για φέτος έκανε ο Σάκης Πρέντζας!
Με όπλο της την άμυνα η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά πόντων (13-25), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές και μείωσαν ελαφρώς την διαφορά με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενους τους Γιαννιώτες με 31-39.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Πάτρα, Μαυρογιάννη και Ναούμη εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους (44-61).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κωστόπουλος έκανε συντήρηση δυνάμεων και χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεσή του μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής.
Την ερχόμενη Κυριακή οι Γιαννιώτες ταξιδεύουν στην συμπρωτεύουσα όπου θα αντιμετωπίσουν την δυνατή ομάδα της Γέφυρας, η οποία προέρχεται από πέντε σερί νίκες.
Διαιτησία: Σταματόπουλος, Δολγύρας, Ξέρας
Τα δεκάλεπτα: 13-25, 31-39, 44-61, 56-76
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Γκούντγουιν 3(1), Μούτσα 9, Στογιάνοβιτς 6(1), Ρουμελιώτης 11(2), Παπανικολάου 2, Φύκας 2, Τσιμίδης 2, Δαχρέτζης 1, Γκιρίτσης 11(1), Σεριανάι 3(1), Μαντζούκας 6(2), Μπακόλιας.
ΒΙΚΟΣ ΠΑΣ Γιάννινα (Κωστόπουλος): Καννής 2, Πρέντζας, Ντόβας 9(2), Μαυρογιάννης 15(2), Ναούμης 15(2), Μάντζιος 8, Πάτρας 19(1), Κωστούλας 8, Αποστολίδης, Γιωτάκης, Τσίρμπας-Αναγνώστου.