Δυσκολεύει πολύ η υπόθεση παραμονή μετά τη νέα ήττα…

GYNAIKES BASKET

• Την ήττα γνώρισε χθες το μεσημέρι η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΠΑΣ Γιάννινα από την δεύτερη στην βαθμολογία Ελευθερία Μοσχάτου με 68-75, κάνοντας την υπόθεση «παραμονή» ακόμη πιο δύσκολη.
Η αποστολή του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εξαρχής δύσκολη μιας και αντιμετώπιζε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.
Τα κορίτσια του Γιώργου Σιαμέτη στάθηκαν καλά για ένα ημίχρονο (36-34), όμως το τρίτο δεκάλεπτο αποδεικνύεται διαχρονικά η αχίλλειος πτέρνα της ομάδας, αφού οι φιλοξενούμενες με επιμέρους σκορ 13-23 ουσιαστικά καθάρισαν το ματς.
Το τελευταίο δίλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αντιδράσει, έριξε την διαφορά στους 4 πόντους (67-71) όμως η εμπειρία και η ποιότητα των παικτών του Μοσχάτου δεν άφησε περαιτέρω περιθώρια στις Γιαννιώτισσες για κάτι καλύτερο.
Από τις γηπεδούχες, οι συνήθεις ύποπτες Καλχούν, Μοντγκόμερι και Τακ τράβηξαν το… κουπί επιθετικά, ενώ από την ομάδα του Μοσχάτου, εντυπωσιακή ήταν η Τζέιμς με 26 πόντους, ενώ εξαιρετική ήταν και η Διονυσία Αλεξανδρή με 18 και 8 ασίστ.
Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-34, 49-57, 68-75
Διαιτητές: Παγώνης-Τζιοπάνος-Κοϊμτζόγλου
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Μοντγκόμερι 16(1), Πάφη 2, Κατσαμούρη, Μπουκουβάλα, Τζήμου 3, Καλχούν 18(2), Χρηστάκη, Ντάλα 4, Τακ 25(1)
Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζέιμς 26, Σπαθάρου 2, Μίχου 4, Σταμάτη, Γκιλντέι 16(2), Αλεξανδρή 18(3), Ροσέλ 9.