Ανατολή - Μακεδονικός Φούφα 0-0

ANATOLH

Την ευκαιρία να περάσει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έχασε η Ανατολή μετά τη «λευκή» ισοπαλία που ήρθε στην έδρα της με τον Μακεδονικό Φούφα σε ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις και το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο.
Το πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί από κλειστό έως και «χλιαρό» με ελάχιστες, στην κυριολεξία μετρημένες, ουσιαστικές τελικές για τις δύο ομάδες.
Η πρώτη φάση εξ'αυτών ήρθε στο 15' και ανήκε στην γιαννιώτικη ομάδα.
Ο Εμβραΐζογλου έκανε μια σέντρα από δεξιά, για τον Νούγια που επιχείρησε ένα ανάποδο ψαλίδι, αλλά είδε τον Μπίντση να πέφτει και να μπλοκάρει.
Στο 34' ο Νάσιος έπιασε μια κεφαλιά μετά το φάουλ του Εμβραΐζογλου, αλλά μπλόκαρε και πάλι ο Μπίντσης.
Η επόμενη φάση ανήκε στον Μακεδονικό, που στο 42' απείλησε με μια κεφαλιά του Φωτιάδη μετά τη σέντρα του Σιδηρόπουλου, αλλά ο Γκάρας μπλόκαρε και διατήρησε το 0-0.
Ο Μακεδονικός απείλησε εκ νέου στο 44’ με τον Σπανδωνίδη να κάνει ένα διαγώνιο σουτ από μακριά αλλά τον Γκάρα να πέφτει και να μπλοκάρει ξανά.
Τελευταία φάση του πρώτου μέρους στο 45', με τον  Εμβραΐζογλου να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ και να αναγκάζει τον Μπίντση σε εντυπωσιακή απόκρουση.
Στην επανάληψη ο Μακεδονικός μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και απείλησε δυο φορές μέσα σε τρία λεπτά.
Στο 47' είχε τεράστια ευκαιρία με τον Σπανδωνίδη να φεύγει σε τετ α τετ, να πλασάρει τον τερματοφύλακα, αλλά να τον βλέπει να αποκρούει.
Στο «ριμπάουντ» ο Χάιτας έκανε νέο σουτ, με τον Μαρμούτα να πέφτει και να «αποκρούει» εντυπωσιακά με τάκλιν, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Στο 53' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου, με τον Σπανδωνίδη να πατά περιοχή από αριστερά, να κάνει και ένα διαγώνιο σουτ, αλλά να βλέπει τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.
Στο 75' άλλαξαν οι ισορροπίες στο ματς, με τον Πιριτσάους να βλέπει δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για τα υπόλοιπα 15 λεπτά της αναμέτρησης.
Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσουμάνης προσπάθησε να σκοράρει, αλλά τον πρόλαβε ο αντίπαλος κίπερ, ενώ στο 84' τη κεφαλιά του Νάσιου μπλόκαρε εκ νέου ο Μπίντσης.
Διαιτησία: Κωστούλας (Μάνος-Νούσιας) Άρτας.
Ανατολή (Ανέστης Ζώης): Γκάρας , Μαρμούτας, Φίλιος (87’ Γρηγοριάδης), Νάσιος, Κλιτσινάρης, Πολυχρόνης (66’ Μαλλάτος), Σκανδάλης, Εμβραΐζογλου (90’  Κολιούσης), Νούγιας, Τσουμάνης, Φωλίνας (80’ Δήμος).
Μακεδονικός Φούφα (Αριστοτέλης Τούνας): Μπίντσης Ι., Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης, Πιριτσάους, Τζουβάρας, Φωτιάδης, Μπίντσης Ν., Σπανδωνίδης (81’ Τουλουμενίδης Φ.), Χάιτας (78’ Αιχμαλωτίδης), Τοπάλης, Μαυροματίδης.