Υπέκυψε στην ανωτερότητα του ΠΑΟΚ (76-60) ο ΠΑΣ

pas basket

• Δεν τα κατάφερε στο «παλατάκι» χθες ο ΠΑΣ Γιάννινα, καθώς γνώρισε την ήττα με 76-60 από τον ΠΑΟΚ για την 10η αγωνιστική της Α1 Γυναικών και πλέον έχει απολογισμό 5 νίκες και 3 ήττες στα παιχνίδια που έχει δώσει.
Για τη γιαννιώτικη ομάδα ξεχώρισε η Σταυριανή Βιντσιλαίου με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, η Ράντι Μπράουν είχε 17 και η Βανέσα Πανούση 16 πόντους.
Για τον ΠΑΟΚ κορυφαία ήταν η Μάγιο με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε η Μάντεν με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.
Από νωρίς οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του αγώνα και έκλεισαν υπέρ τους το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (22-12).
Το τρίποντο της Πανούση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έδωσε τη θέση του στις αποτελεσματικές Μάγιο και Μάντεν με τον ΠΑΟΚ να παίρνει προβάδισμα με 34-17. Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με 41-28 υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε και στο +15, ο ΠΑΣ κατάφερε να μειώσει μόλις στους δέκα πόντους αλλά όχι κάτι παραπάνω και έτσι η περίοδος έκλεισε στο +13 υπέρ του ΠΑΟΚ.
Η Μάγιο πήρε από το χέρι την ομάδα της στην τελευταία περίοδο και η διαφορά πήγε στο +18 (63-45), οι φιλοξενούμενοι πήραν βοήθειες από την Βιντσιλαίου για να κατεβάσουν λίγο τη διαφορά (68-55), αλλά δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια και το 76-60 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων.
Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον Ολυμπιακό στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.
Τα δεκάλεπτα: 22-12, 41-28, 58-45, 76-60
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Μελανίδης-Χατζημπαλίδης
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Aκλ 10(2), Mάγιο27(3), Κιλαζίδου 4, Σύρρα, Κεσίδου, Τόλη Ε. 2, Τόλη Κ., Λέξα 3, Καρλάφτη 10(3), Γρηγορίου, Τσαβόνι 2,Μάντεν 18 (15 ριμπ.)
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 16(4), Σαρηγιαννίδου 2 (9 ριμπ.), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Γκρέις 2, Μπράουν 17(2), Βιντσιλαίου 20 (8 ριμπ.)