Πρώτη νίκη για τον ΠΑΣ, 85-89 τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου

basket pas

• Επιτέλους έσπασε το ρόδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών στο Μπάσκετ, καθώς επικράτησε με 85-89 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στην Αθήνα για την 5η αγωνιστική. Μετά από τέσσερις ήττες, ο ΠΑΣ ευτύχησε να πάρει το πρώτο του φετινό ροζ φύλλο αγώνα και να δει πιο αισιόδοξα τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Tρομερή για τον ΠΑΣ ήταν η Εβόντο με 29 πόντους (11/14 σουτ), 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Εκτός όμως από την Ewodo ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την Μαρίνη στους 17 πόντους και τις 5 ασίστ, την Briggs επίσης στους 17 μαζί με 7 ασίστ και την Καλαμπάκου στους 12 με 6 ασίστ. Γεμάτη εμφάνιση και από την Σαρηγιαννίδου με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Φοβερός δημιουργικά ο ΠΑΣ Γιάννινα μοιράζοντας συνολικα 34 ασίστ. Κοντά στο σκορ ήταν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε υπέρ της Δάφνης με τη διαφορά στο καλάθι (27-25). Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η Δάφνη ξέφυγε με +7  (32-25). Παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από την Briggs και με τρίποντο της Καλαμπάκου, ο ΠΑΣ προσπέρασε στο σκορ (40-41), με το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 47-48.  Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο ΠΑΣ βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους διαφορά (63-69) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΣ στο +6 (68-74). Αποφασισμένες για να πετύχουν την πρώτη τους νίκη, οι φιλοξενούμενες διατήρησαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ και ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (71-82). Με ένα επιμέρους 12-4, η Δάφνη επέστρεψε στο ματς και μείωσε σε 83-86, αλλά ο ΠΑΣ με το τρίποντο της Καλαμπάκου κλείδωσε την υπόθεση νίκη και έδωσε το πρώτο ροζ φύλλο στον ΠΑΣ στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Φραγκούλη-Μαρίγλη-Χαϊνά

Δεκάλεπτα: 27-25, 47-48, 68-74, 85-89

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Λούνα Κάστρο 15(2), Σπαθάρου 18(2), Παγώνη 7(2), Γουέλς 12, Οικονομάκη 2, Γεμάγια 26, Γκριτζά 5(1).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 17, Σαρηγιαννίδου 9, Μαρίνη 17(1), Καλαμπάκου 12, Τζήμου Εφα 5, Εβόντο 29(2).