Απόλυτο με εκατοστάρα, Βίκος- Πρωτέας Γρεβενών 101-66

BIKOS BC

• Το απόλυτο των νικών στις τέσσερις αναμετρήσεις που έχει δώσει στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατέχει ο Βίκος Ιωαννίνων που επικράτησε με το εμφατικό 101-66 του Πρωτέα Γρεβενών στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.Το γεγονός ότι ο Βίκος προερχόταν μόνο από νίκες στα προηγούμενα ματς και ο Πρωτέας από ήττες, αποτυπώθηκε στο παρκέ από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να χτίζουν από νωρίς και μέχρι την τέταρτη περίοδο τεράστια προβαδίσματα. Ο αντίπαλος δεν προξένησε καμία ανησυχία στο σύνολο του Θωμά Κωστόπουλου που είχε ένα εύκολο απόγευμα, φτάνοντας με άνεση στο εκκωφαντικό 101-66. Στο ματς αγωνίστηκαν και οι 12 που ήταν στη διάθεση του προπονητή των Γιαννιωτών. Ο Τσιλούλης πέτυχε 21 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο Καλαμπάκας με 15, ο Σταυρόπουλος με 13, ο Μαυρογιάννης με 12, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων (10) σημείωσαν οι Δήμος και Ιωαννίδης.

Μετά το χλιαρό προβάδισμα (11-9), ο Βίκος παίρνοντας σημαντικές επιθετικές λύσεις από τους Μαυρογιάννη και Καλαμπάκα, έφτασε στο 22-14, με την παρουσία του Σταυρόπουλου να είναι εξίσου σημαντική στο συγκεκριμένο κομμάτι του δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε υπέρ του Βίκου με 26-18. Οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο απέκτησαν σημαντική διαφορά, η οποία ανέβηκε και στους 15 (35-20).  Με τον Τσιλούλη να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να δίνει αρκετούς πόντους, ο Βίκος πήγε άνετος στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (52-34). Με οδηγό τον Καλαμπάκα και παίρνοντας βοήθειες από τους Αναγνωστάκη και Πάτρα, ο Βίκος ανέβασε τη διαφορά στο +20  (61-41).

Ο Πρωτέας με ένα επιμέρους 4-13, έριξε τη διαφορά στους 11 πόντους (65-54), ωστόσο με οδηγό τον Ντίνο Σταυρόπουλο η μηχανή του Βίκου πήρε και πάλι μπρος. Σερί 9-0 του Βίκου με τον Τσιλούλη να είναι πρωταγωνιστής έκανε το σκορ 74-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο προπονητής του Βίκου έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς παίκτες οι οποίοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και το σκορ έφτασε στο 86-59 στο 33’. Οι γηπεδούχοι έχοντας σε κέφια τον Ιωαννίδη, πέτυχαν με άνεση το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Χρυσάφης-Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 26-18, 52-34, 74-57, 101-66

Bίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αναγνωστάκης 5(1), Μαυρογιάννης 12(3), Ιωαννίδης 10(1), Τσιλούλης 21(4), Δήμος 10(1), Καλαμπάκας 15(2), Σταυρόπουλος 13(2), Λαμπρόπουλος 5, Βαράκας 2, Αποστολίδης, Αντωνίου

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Mαραβέγιας 11 (2), Kατηρτζίδης 8 (2), Παλάσκας 11(3), Mόρας 13(1), Kλωνάρας, Zήμπρας, Aσλανίδης, Kουρέπης 7(1), Kεραμάρης 8(2), Tσανίδης 8(2).

Βαριά ήττα για τον ΑΓΣΙ, 91-57 από τη Νίκη Βόλου

Νέα ήττα για τον ΑΓΣΙ στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β΄Εθνικής Κατηγορίας, αυτή τη φορά από τη Νίκη στον Βόλο με σκορ 91-57. Η γιαννιώτικη ομάδα μετρά τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια που έχει δώσει, έχει κάνει και το αγωνιστικό της ρεπό και είναι στην τελευταία θέση του 3ου ομίλου. Η ομάδα του Ασπρούδη από το ημίχρονο έμεινε αρκετά πίσω, καθώς οι Βολιώτες είχαν μία διαφορά ασφαλείας στο +22  (48-26 στο 20΄). Με τη Νίκη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον ΑΓΣΙ να μη μπορεί να φανεί ανταγωνιστικός κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 30΄ να είναι 70-39. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία με το τελικό 91-57 να δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας που χωρίζει τις δυο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 48-26, 70-39, 91-57

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Βασιλόπουλος-Καντερές

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Κωστούλας 3, Βερτζάγιας 13 (2), Σιπητάνος, 2, Κουτίνας 1, Παπαδόπουλος 10, Ζησόπουλος 6 (2), Δελεντζές 6, Σπηλιόπουλος 9 (1), Κουτσομπόρης, Ιντό 21, Βρεττάς 14, Τσεσμετζίδης 6 (1).

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ντούτσης 2, Κοντός 2, Κολότσιος 18 (3), Στεφάνου 8 (1), Χωλίδης 3 (1), Ζαφειρούδης 16 (2), Τριπολίδης 8 (1), Τσόλης.