Περίπατος για τον Βίκο Ιωαννίνων, 102-56 την Αναγέννηση Καρδίτσας

BIKOS

• Ασταμάτητο τρένο είναι στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄ Εθνικής ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε με 102-56 της Αναγέννησης Καρδίτσας και πέτυχε το 6/6. Η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής και η γιαννιώτικη ομάδα μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι στα Τρίκαλα, έκανε περίπατο στο ματς με την Αναγέννηση. Μάλιστα αυτή ήταν η δεύτερη εκατοστάρα για τον Βίκο στο πρωτάθλημα. Θοδωρής Τσιλούλης με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Δημήτρης Καλαμπάκας με 17, Βασίλης Πάτρας και Γιάννης Αναγνωστάκης με 14 τον ακολούθησαν για την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου από την οποία αγωνίστηκαν 11 από τους 12 παίκτες σκοράροντας όλοι τους.

Με ένα σερί 13-0 ο Βίκος απέκτησε σαφές προβάδισμα με 17-4 από το ξεκίνημα του αγώνα, έχοντας σε κέφια τους Πάτρα και Τσιλούλη. Η Αναγέννηση έκανε το δικό της σερί (0-9), μείωσε σε 17-13, όμως ο Καλαμπάκας πήρε τη σκυτάλη και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 25-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βίκος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18 με τη λήξη του ημιχρόνου (47-29). Την απόλυτη κυριαρχία της διατήρησε και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου, η διαφορά ξέφυγε στους 30  (68-38) και τον Τσιλούλη να φτάνει τους 18 πόντους. Μάλιστα, τα ακόμη δυο εξαιρετικά καρφώματα του Ιωαννίδη ενθουσίασαν τους φιλάθλους που τον χειροκρότησαν. Το σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου ήταν 78-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο προπονητής του Βίκου παρέταξε τους Δήμο-Βαράκα-Αναγνωστάκη-Ιωαννίδη-Λαμπρόπουλο, δίνοντας ανάσες σε αρκετούς παίκτες. Ο Βίκος έτρεξε ένα σερί 12-0 (90-44), ενώ ο Αναγνωστάκης που είχε πολύ καλή απόδοση, απέσπασε το χειροκρότημα πάγκου-κερκίδας όταν τον απέσυρε ο προπονητής του.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 47-29, 78-44, 102-56

Διαιτητές: Παπανικολάου-Σιταρίδης-Λυγούρας

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αναγνωστάκης 14(3), Μαυρογιάννης 6(2), Ιωαννίδης 9, Τσιλούλης 20(2), Πάτρας 14(2), Δήμος 7(1), Αντωνίου 1, Καλαμπάκας 17(3), Λαμπρόπουλος 2, Βαράκας 5(1), Σταυρόπουλος 7(1)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ζώρζος 8(2), Πανταζής, Γεωργαντζάς 5(1), Μαντίκος 8(2), Τσιώτας 8(1), Λαφτσίδης, Παπανικολόπουλος, Ψήνας, Κακαβούλας 12(3), Καλλιάρας 12, Παπαστολόπουλος 3(1)