Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα Μπριτζ στα Γιάννινα

BRITZ 2

• Με ιδιαίτερη μαζικότητα και πολύ μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το Περιφερειακό Πρωτάθλημα Μπριτζ Βορειοδυτικής Ελλάδος που πραγματοποιήθηκε στο συγκρότημα «Φρόντζου Πολιτεία». Η πόλη των Ιωαννίνων υποδέχτηκε πάνω από 200 αθλητές και συνοδούς από όλη την Ελλάδα, αλλά και το εξωτερικό. Ενδεικτικά, ήρθαν από Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Κέρκυρα, Αγρίνιο, Λευκάδα, Βέροια, Χαλκίδα, Μυτιλήνη, Ρόδο αλλά και από το Παρίσι. Επίσης, το εύρος των ηλικιών ήταν πολύ μεγάλο με συμμετέχοντες από 12 μέχρι και 80 ετών. Την έναρξη των εκδηλώσεων χαιρέτισαν οι Αντιδήμαρχοι Ιωαννίνων Ν. Τσόλης και Ι. Αιβατίδης, ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Μπριτζ Αλ. Αθανασιάδης και ο πρόεδρος του αγων. Μπριτζ Ιωαννίνων Λ. Καραγιαννόπουλος. Όλοι τους δήλωσαν τη συνεχή στήριξη για την περαιτέρω ανάπτυξη και διάδοση του αθλήματος στην πόλη. Η διεύθυνση των αγώνων έγινε με απόλυτη επιτυχία από τους διαιτητές Γ. Μήτστη και Γ. Μεσθενέα.

Οι διακριθέντες Γιαννιώτες

Πολλές επιτυχίες σημειώθηκαν από τους αθλητές των Ιωαννίνων σε όλες τις κατηγορίες. Συγκεκριμένα στις ομάδες την πρώτη θέση κατέλαβε ομάδα αποτελούμενη από τους Καραγιαννόπουλο Λ., Εφαπλωματά Ε., Ποάλα Δ. από τα Γιάννενα. Στην κατηγορία 1-9 ο Παριζιάνος- Γιαννιώτης Κ. Μπενγκίγκι Γκιόκας ήταν στην ομάδα που κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ στην κατηγορία 1-6 πρώτη βγήκε ομάδα από τα Γιάννενα με τους Ηγουμενίδη Μ., Κοντοδήμα Ν, Αναγνώστου Ν. και Κιούρη Γ. Στους αγώνες των ζευγών, δεύτεροι ήταν οι Μαγκλάρα Α. και Καραγιαννόπουλος Λ. από Γιάννενα. Στην κατηγορία 1-9 πρώτοι βγήκαν οι Γιαννιώτες Μητσέλος Χ. και Μόμτσος Γ, ενώ τρίτος με την ομάδα του βγήκε ο Κ. Κιτσαντώνης. Τέλος, στην κατηγορία 1-6 πρώτοι βγήκαν οι Γιαννιώτες Κοντοδήμα Ν. και Αναγνώστου Ν. Τις απονομές έκαναν ο αντιπεριφερειάρχης Β. Γοργόλης, η Αντιδήμαρχος Ν. Τύρου - Ούζα και ο Γ.Γ του Επιμελητηρίου Β. Βασιλείου.