Σαρωτικός στη γιαννιώτικη μονομαχία ο Βίκος, 119-76 τον ΑΓΣΙ

basket

• Στις νίκες επέστρεψε ο Βίκος Ιωαννίνων στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής, καθώς επικράτησε με 119-76 του ΑΓΣΙ στο Νέο Κλειστό για την 9η αγωνιστική.

Ο Βίκος επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα την περασμένη αγωνιστική στα Τρίκαλα, έχοντας απολογισμό 7 νίκες και μία ήττα. Η χαρά ήταν διπλή σήμερα για τον Βίκο, καθώς όχι μόνο επέστρεψε πανηγυρικά στα ροζ φύλλα αγώνα αλλά ο Έσπερος Λαμίας γνώρισε τη πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον Φίλιππο Βέροιας και βρίσκεται στο 7-1, όπως τα Τρίκαλα και ο Βίκος. Από την άλλη, ο ΑΓΣ Ιωαννίνων γνώρισε την όγδοη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια (0-8) που έχει δώσει στο πρωτάθλημα σε μία ομολογουμένως κακή χρονιά για τον ιστορικό σύλλογο της πόλης στο Μπάσκετ.

Η διαφορά δυναμικότητας των δυο γιαννιώτικων αποτυπώθηκε πλήρως στο παρκέ του Νέου Κλειστού. Το αποτέλεσμα έμοιαζε να έχει κριθεί πολύ πριν τελειώσει καν το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ήδη από τις απαρχές της 2ης περιόδου με διψήφιες αποστάσεις και από το 20′ προηγούμενοι με 53-38 φτάνοντας εν γένει από νωρίς την απόστασή τους από τον ΑΓΣΙ σε τεράστια μεγέθη.

Με δεδομένη την απουσία ψηλού, ο προπονητής του ΑΓΣΙ προτίμησε να παίξει ζώνη από το ξεκίνημα του αγώνα. Μετά το 6-9 υπέρ του ΑΓΣΙ, ο Βίκος κατάφερε να βρει ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα και με επιμέρους σκορ 15-2 να προηγηθεί με 21-11 στο 8’ και να ολοκληρώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (25-17).

Στο 14’ το σκορ ήταν στο 33-19 με τους Δήμο και Ιωαννίδη να δίνουν σημαντικές βοήθειες, ενώ πολύτιμοι ήταν και οι Καλαμπάκας- Αναγνωστάκης με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με το σκορ στο 55-38 υπέρ του Βίκου. Πολύ γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους (66-42) στο 24’ και το σκορ ήταν στο 90-54 υπέρ της ομάδας του Θωμά Κωστόπουλου με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι ήταν τυπική διαδικασία στο τέταρτο δεκάλεπτο, κάτι που οδήγησε τον προπονητή του Βίκου να χρησιμοποιεί και τους Βαράκα - Αποστόλου, ενώ αγωνίστηκαν και όλοι οι διαθέσιμοι νεαροί παίκτες του ΑΓΣΙ. Το τελικό σκορ 119-76 αντικατοπτρίζει τελείως την εικόνα του αγώνα και τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 53-38, 90-54, 119-76

Διαιτητές: Κολοκυθάς-Δικταπανίδης-Διαμαντής

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 7(1), Αναγνωστάκης 20(4), Μαυρογιάννης 11(2), Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 4, Δήμος 8, Αντωνίου 7, Καλαμπάκας 17(1), Λαμπρόπουλος 6, Βαράκας 7(1)

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10(3), Κοντός, Κολότσιος 17(5), Τσατάλας 23(3), Ζαφειρούδης 11(2), Τριπολίδης 11(1), Τσόλης 4, Ντούτσης