Μάγκικη νίκη για τον πρωτοπόρο Βίκο, 88-78 τα Τρίκαλα Basket

BIKOS BC

• Το πιο σημαντικό βήμα να διατηρήσει την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος έκανε το απόγευμα του Σαββάτου ο Βίκος Ιωαννίνων καθώς επικράτησε με 88-78 των Τρικάλων Basket.

Mε πρωταγωνιστή τον Τσιλούλη που πέτυχε 33 πόντους, 7 εκ των οποίων τρίποντα, ο Βίκος πήρε μία πολύτιμη νίκη απέναντι στα Τρίκαλα και ισοφάρισε σε 1-1 τα μεταξύ τους παιχνίδια στη regular season κάτι που είναι πολύ σημαντικό ενόψει των playoff. Πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Μαυρογιάννης και Πάτρας που σημείωσαν από 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Ο Βίκος έκλεισε υπέρ του το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18 με τους Μαυρογιάννη και Τσιλούλη να κάνουν τη διαφορά στο παρκέ. Η γιαννιώτικη ομάδα κυριάρχησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου το τέλος του ημιχρόνου την βρήκε να προηγείται με 43-38.

Οι Τρικαλινοί στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασαν να προηγούνται στο σκορ, όμως ο Βίκος έδειξε τα αντανακλαστικά του και με κομβική την παρουσία του Πάτρα που έβγαλε μπόλικη ενέργεια στο παρκέ αλλά και του Τσιλούλη που έκανε τρομερό ματς προηγήθηκε στο 30’ με 68-62. Ο Λαρισαίος guard ήταν και στην τελευταία περίοδο κομβικός με μεγάλα σουτ με την ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου να μη χάνει την πρωτοπορία ελέγχοντας το παιχνίδι και φτάνοντας στο τελικό 88-78 βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 14-2.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-38, 68-62, 88-78

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ. Δέλλας - Τσάνταλη

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης, Μαυρογιάννης 17(3), Ιωαννίδης 2, Τσιλούλης 33(7), Πάτρας 15(1), Καλαμπάκας 10, Σταυρόπουλος 3, Κοτσάνος 8, Djordjevic-Marinkovic.

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Μήνου 11(3), Κολότσιος 6(2), Παπαχρήστος 4, Τζόκας, Μοσχόπουλος, Ράπτης 13, Μπουργανός 14, Τριανταφύλλου 4, Δέσπος, Βαβάτσικος 16(1), Νέσης 6, Nikolic 4(1).