Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

KRANOULA

• Στο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής του Α ομίλου της Β ερασιτεχνικής κατηγορίας, μεγάλος νικητής ήταν η ομάδα των Αμπελοκήπων, η οποία επικράτησε με 1-0 σκορ και πήρε τους τρεις βαθμούς, ψαλιδίζοντας την διαφορά από τον πρωτοπόρο Αλμυρό Βουνοπλαγιάς και αναγκάζοντας τον στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και ωραίες στιγμές με το μεγαλύτερό μέρος του να είναι ισορροπημένο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν δύο καλές στιγμές με τα σουτ των Λόκα και Μάντζαρη, τα οποία ωστόσο δεν είχαν στόχο.Στο 13' απείλησε για πρώτη φορά και ο Αλμυρός, με την κεφαλιά του Κωστάκη να καταλήγει άουτ.

Επόμενη καλή στιγμή και πάλι από τον δραστήριο Λόκα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Καραγιάννη.

Στο 35' ο Κολιός με ωραία ατομική ενέργεια από το ύψος της περιοχής επιχείρησε συρτό σουτ, το οποίο κατέληξε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Άμεσα απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με νέα κεφαλιά από τον Κωστάκη, η οποία σταμάτησε πάνω στον Κατσιγιάννη.

Το 0-0 ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, η Βουνοπλαγιά μπήκε πολύ δυνατά και έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 54' και στο 55' με το φάουλ του Κωστάκη να περνά ελάχιστα άουτ και την κεφαλιά του Βάρφη να μπλοκάρεται από τον Κατσιγιάννη αντίστοιχα.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, μια νέα απειλή από πλευράς γηπεδούχων έλαβε χώρα, όταν ο Λόκας βρήκε ελάχιστα τον Χριστογιώργο, ο οποίος άγγιξε την μπάλα και την έστειλε άουτ.

Το γκολ της νίκης σημείωσε με πλασέ στο 78' ο Πολίτης, χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Διαιτησία: Μαγγιώρος (Γούκος-Τσιάρας)

ΑΟ Αμπελόκηποι (Κώστας Λιόλιος): Κατσιγιάννης, Σδούκος, Παργινός, Τσιούρης, Βλαχιώτης, Μούτας (75' λ. τρ. Μαρκούλας), Κολιός (65' Τσεκούρας), Χριστογιώργος (87' Δήμος), Μάντζαρης (87' Κίτσης), Κόκας, Πολίτης (87' Παγώνης).

ΠΑΣ Αλμυρός Βουνοπλαγιάς (Τάκης Νάκας): Καραγιάννης, Μπαϊραμπάς, Γκρόμπασι (80' Περιχανά), Καπρινιώτης, Νάτσης (80' Ζώτος), Τσίτσος, Βάρφης Α. (90' Κώτσης), Λούσιος, Χαρίσης (65' Βάρφης Μ.), Κωστάκης, Τσανακτσίδης.

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ

Πεντέλη- Κρανούλα 0-3

• Με οδηγό τον Μπάγια που πέτυχε δύο γκολ, η Κρανούλα πέρασε από το «Στάθης Τσανακτσής» επικρατώντας με  0-3 της Πεντέλης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18΄ με τον Μπάγια.

Η Πεντέλη έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 1-1 με τον Γκούζο με τον Σταυρόπουλο να αποκρούει τη μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κώτσης στο 55΄βρέθηκε απέναντι από τον Σταυρόπουλο έκανε το σουτ με τον τελευταίο να αποκρούει τη μπάλα.

Στο 63΄ ο Σταυρόπουλος έσωσε και πάλι την Κρανούλα στο σουτ του Βλαχογιώργου. Στη συνέχεια η ομάδα του Κώστα Βελτσίστα είχε δύο ευκαιρίες με τον Μπάγια στο 71’ και στο 77’.

Το 0-2 ήρθε στο 89΄όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φαρμάκη ο Διαμάντης Α. με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκαραμέτσιου. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπάγιας με ένα πολύ όμορφο γκολ διαμορφώνοντας τελικό 0-3.

Διαιτησία: Γεωργίου Χ. (Σιώμος-Ηλία).

Πεντέλη: Γκαραμέτσιος, Γκούζος, Λαμπρίδης, Διβίδης, Δώνος, Βασιλείου, Ζώης (46΄Σκαραφίγκας), Ντίνος, Βλαχογιώργος, Τσάλης (70΄Ζιάβρος), Κώτσης (80’  Πάχης).

Κρανούλα: Σταυρόπουλος, Τσουμάνης (50΄Διαμάντης Α.), Γαβρίλας, Παντούλης, Μπαρέκος  Β. (85΄Διαμάντης Ι.), Φαρμάκης, Ανθόπουλος (75΄Ζώτος), Παντούλης, Α., Μαχαίρας, Μπάγιας, Μπαρέκος Α.