Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

NEOKAISAREIA

• Ο μεγάλος κερδισμένος του ντέμρπι της 16ης αγωνιστικής στον Β’ Όμιλο της Β’ Ερασιτεχνικής ήταν ο ΠΑΟ Ασβεστοχωρίου που επικράτησε με 1-2 της Νεοκαισάρειας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, είχαν προυποθέσεις και ευκαιρίες για γκολ όμως δεν κατάφεραν να τις μετουσιώσουν σε κάποιο τέρμα, σε αντίθεση με το Ασβεστοχώρι που ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στη δεύτερη αξιόλογη τελική που είχε στο ματς.

Στο 4’ ήταν άστοχο και στο 20’ καλή στιγμή για τη Νεοκαισάρεια όταν ο Καραβασίλης βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε άουτ. Στο 21’ ο Κεφάλας είχε απάντηση σε σουτ του Λισγάρα και αργότερα σε σουτ του Μαυρίδη. Στο 32’ ο Ζώτος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κακαράντζας Αλ. πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 42’ νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Λισγάρα να κάνει το σουτ και τον Κεφάλα να λέει όχι. Το 0-1 για το Ασβεστοχώρι ήρθε στο 45’ με σουτ του Οικονόμου.

Στο 51’ ο Οικονόμου αστόχησε εντός περιοχής, ενώ στο 58’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Τζιοβάρας για χτύπημα εκτός φάσης στον Γεωργίου.Στο επόμενο λεπτό παίκτης του Ασβεστοχωρίου ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο, η μπάλα ήταν στα πόδια των παικτών της Νεοκαισάρειας που δεν την έβγαλαν εκτός, ο Οικονόμου  την έκλεψε, συνέχισε και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα ότι έπρεπε να τηρηθεί το Fair Play και από την πλευρά του Ασβεστοχωρίου προτιμήθηκε τελικά να μπει αυτογκόλ από τον Ντάφλο και έτσι έγινε το 1-2.

Στο 63’ το σουτ του Μπέτση ήταν άστοχο και στο 77’ ο Λισγάρας έκανε το σουτ ο Κεφάλας απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι. Με κεφαλιά ο Κοντοδήμος στο 78’ έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 86’ ο Γεράκος είχε απάντηση σε ουτ του Κούκου. Στις καθυστερήσεις και μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Λισγάρας έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Διαιτησία: Κατσικογιάννης (Τσάντας - Αλεξίου)

Νεοκαισάρεια: Γεράκος, Καραπέτρος, Παπαδόπουλος, Κοντοδήμος, Κωνσταντής, Ευθυμίου Ε. (84’ Έξαρχος), Καραβασίλης, Λισγάρας, Δεδέογλου (53’ Ευθυμίου Χ.), Μαυρίδης, Τζιοβάρας.

Ασβεστοχώρι: Κεφάλας, Μαλάμος Κ., Γεωργίου Π., Κακαράντζας, Ντάφλος, Γεωργίου Β., Κούκος, Μαλάμος Α., Μπέτσης (71’ Ντίμης), Οικονόμου, Ζώτος.

Κρανούλα- Πέραμα 2-2

• Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι της Κρανούλας με τη Προοδευτική Περάματος που έληξε με σκορ 2-2 στο πλαίσιο του Α’ ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής.

Η Προοδευτική παρέμεινε στη τρίτη θέση με 32 βαθμούς και ετοιμάζεται για το εξ’ αναβολής ντέρμπι με τη Βουνοπλαγιά την ερχόμενη Τετάρτη. Η Κρανούλα είναι τέταρτη με 23 βαθμούς και στοχεύει να μπει στα play off.

Η Προοδευτική πατούσε καλύτερα στο πρώτο μέρος αλλά και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όπου δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που είχε με αποτέλεσμα η Κρανούλα να κάνει την αντεπίθεσή της, να πετύχει την ολική ανατροπή αλλά το Πέραμα να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις.

Μόλις στο 10’ η Προοδευτική κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ζήση από τον τερματοφύλακα Σταυρόπουλο.

Ο αρχηγός της Προοδευτικής το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1. Στο 18’ ο Ζήσης αστόχησε με σουτ, ενώ στο 33’ ο Σταυρόπουλος είχε απάντησε σε σουτ από πλάγια του Μπισέλα.

Πρώτη καλή στιγμή για την Κρανούλα στο 37’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαχαίρας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 44’ ο Ζήσης έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ ο Σταυρόπουλος στο 45’ είπε όχι σε σουτ του Ρίζου.

Μεγάλη ευκαιρία για το Πέραμα χάθηκε στο 47’ όταν σε σουτ του Ζήση η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ στο 58’ αλλά ο Σταυρόπουλος απομάκρυνε τη μπάλα. Με ασύλληπτο μακρινό σουτ ο Α. Μπαρέκος στο 63’ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 75’ ήρθε η ολική ανατροπή στο σκορ.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Διαμάντης με πλασέ δεν μπόρεσε να σκοράρει και στη συνέχεια με σουτ ο Παντούλης Α. έκανε το 2-1 μέσα σε πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια οι εκτελέσεις φάουλ από τους Ζήση και Μπάφα δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για την ομάδα του Αγγέλη που ισοφάρισε σε 2-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από βαθιά μπαλιά, ο Αχμέτ έκανε το σουτ απέκρουσε ο Σταυρόπουλος και με νέο σουτ ο Ζήσης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας και δεύτερο προσωπικό γκολ.

Διαιτησία: Xριστοφορίδης (Ευαγγέλου- Κολιοφούκας)

Κρανούλα: Σταυρόπουλος, Κυπριανός, Μπαρέκος Α, Παντούλης Α, Μπαρέκος Β (55’ Διαμάντης Α), Φαρμάκης, Μαχαίρας (70’ Αλεξίου), Γαβρίλας, Ανθόπουλος (87’ Ζώτος), Μπάγιας, Παντούλης Αθ (55’ Διαμάντης Ι).

Πρ. Περάματος: Νούτσος, Λαμπράκης (72’ Αθανασίου), Ρίζος, Μπάφας, Μπαρούτας, Κατσάνος, Στεφάνου, Ντόβας, Μπισέλας (78’ Λώλος), Ζήσης, Μοχάμεντ.