Στην επόμενη φάση των play off το IBC, 61-56 την Ολύμπια Λάρισας

ibc

• Το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση των play off της Α2 Γυναικών στο Μπάσκετ τσέκαρε το Ioannina  WBC μετά τη νίκη του με 61-56 επί της Ολύμπιας Λάρισας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων. Η γιαννιώτικη ομάδα μετά το διπλό που πήρε στη Λάρισα, κέρδισε την Ολύμπια και στα Γιάννενα με αποτέλεσμα να φτάσει στη τρίτη νίκη στα μεταξύ τους παιχνίδια και να πάρει την πρόκριση με 3-1 στη σειρά.

Ντόκου με 18 πόντους, Ξανθοπούλου με 11, Παπαδοπούλου με 9 και αμέτρητες μάχες στα ριμπάουντ και Μάντζιου με 8 ξεχώρισαν από το Ioannina WBC. Η Καρτσαμάρη με 25 πόντους ξεχώρισε από τις φιλοξενούμενες, ενώ η Τίγκα σημείωσε 11 πόντους.

Με δυο σερί τρίποντα της Ντόκου το IBC προηγήθηκε με 6-0, η Ολύμπια με κορυφαία την Κουτσουνούρη μείωσε σε 8-6 με το σκορ στο 10’ να είναι 12-11 υπέρ της γιαννιώτικης ομάδας. Χαμηλό το τέμπο στο δεύτερο δεκάλεπτο χωρίς επιθετικό ρυθμό για τις δυο ομάδες. Η Ολύμπια πέρασε μπροστά στο σκορ με τρίποντο της Καρτσαμάρη, ενώ η Μάντζιου απάντησε για το 17-16. Η Ολύμπια προηγήθηκε με 19-20 αλλά η Ντόκου με 2/2 τρίποντα έβαλε την ομάδα της ξανά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας και τους 14 πόντους. Οι γηπεδούχες έκλεισαν υπέρ τους το ημίχρονο με 29-22. Στο τρίτο δεκάλεπτο η θεσσαλική ομάδα με ένα επιμέρους 1-7 μείωσε σε 30-29 αλλά βγάζοντας αντίδραση και με ένα σερί 7-0, το IBC προηγήθηκε με 37-29. Δύο τρίποντα από τις Θεσσαλές έφεραν τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (37-35), αλλά με συνεχόμενους πόντους από την Ξανθοπούλου το IBC προηγήθηκε στο 30’ με 42-35.  Με καλάθι της Ξανθοπούλου έγινε το 44-35 αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες με κορυφαία και πάλι την Καρτσαμάρη μείωσαν σε 46-44. Με την Παπαδοπούλου να έχει κέφια και με ένα σερί 5-0 το IBC προηγήθηκε με 51-44.

Στο 37΄ το σκορ ήταν 56-53 για να απαντήσει στη συνέχεια με τρίποντο η Ντόκου για το 59-53. Η Σταυροπούλου μείωσε σε 59-56 με 56’’ να απομένουν για το φινάλε. Το επιθετικό ριμπάουντ της Παπαδοπούλου και το καλάθι που σημείωσε διαμόρφωσαν το τελικό 61-56.

Στην επόμενη φάση των playoff το Ioannina WBC διασταυρώνεται με τον 4ο όμιλο και έτσι αντίπαλος θα είναι ένας εκ των Ηρακλή και Πυλαίας με τη σειρά να είναι στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-22, 42-35, 61-56

Διαιτητές: Λυγούρας-Σταμπουλής

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 11(1), Ντόκου 18(5), Μάντζιου Ε. 8(1), Τσακτσίρα, Φαγογένη, Δημητριάδου 2, Παπαδοπούλου 9(1), Γιωτίτσα 4, Μάντζιου Α. 2, Πανούτσου 7.

Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Χριστοφοράκη 7(1), Καρτσαμάρη 25(4), Λιάσκου 2, Τίγκα 11, Κουτσουνούρη 4, Σταυροπούλου 7(2), Παπαγεωργίου.