Αγκάλιασε την πρωτιά στη regular season ο Βίκος, 92-53 τη Νίκη Βόλου

bikos bc

• Μία ανάσα από την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος βρίσκεται ο Βίκος Ιωαννίνων, καθώς επικράτησε της Νίκης Βόλου στο Νέο Κλειστό με 92-53 και πέτυχε την 15η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η γιαννιώτικη ομάδα έχτισε μεγάλες διαφορές από το δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασε άνετα στη νίκη με αντίπαλο τους Βολιώτες.

Djordjevic-Marinkovic με 24 πόντους ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, από 11 πρόσθεσαν Αναγνωστάκης-Τσιλούλης με τον Καλαμπάκα να έχει 10. Από τη Νίκη 15 πόντους σημείωσε ο Σιπητάνος, 12 ο Παπαδόπουλος και 11 ο Βρεττάς. Να σημειωθεί ότι ο Βίκος Ιωαννίνων ολοκλήρωσε τα εντός έδρας παιχνίδια του στην κανονική περίοδο όντας αήττητος.

Ο Βίκος έδειξε τις προθέσεις του από το ξεκίνημα του αγώνα όπου προηγήθηκε με 13-6, έχοντας σε τρελά κέφια τον Σέρβο Τζόρτζεβιτς- Μαρίνκοβιτς που ήδη σημείωσε 8 πόντους με 4/4 δίποντα. Στο 5΄ το σκορ ήταν στο 18-7, η διαφορά αυξήθηκε στους 18  (27-9), όμως η Νίκη με ένα επιμέρους 2-9 έριξε τη διαφορά και το σκορ στο 10’ ήταν 29-18.

Με πρωταγωνιστή τον Αναγνωστάκη (5 πόντοι)οι Γιαννιώτες  έτρεξαν σερί 9-0 φτάνοντας εκ νέου στο +18 (38-20). Ο Βίκος πήρε βοήθειες και από τον Τσιλούλη, η γιαννιώτικη άμυνα τα πήγε περίφημα και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 54-29. Ο επιθετικός ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε στα πρώτα 5’ της τρίτης περιόδου, ωστόσο η διαφορά κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα (59-37). Ο Τζόρτζεβιτς- Μαρίνκοβιτς άρχισε και πάλι να σκοράρει κατά ριπάς με το σκορ να φτάνει στο 65-41, ενώ με goal foul του Τσιλούλη το σκορ στο 30’ ήταν στο 68-41. Η διαφορά ασφαλείας που έχτισε ο Βίκος έδωσε το δικαίωμα στον προπονητή Κωστόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίκτες. Γυφτάκης και Ιωαννίδης πρόσθεσαν πόντους στην ομάδα τους, ενώ αγωνίστηκαν και οι Λαμπρόπουλος- Αποστόλου.

Το τελικό σκορ ήταν 92-53 με το Βίκο Ιωαννίνων να κατακτά τη 15η νίκη του βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 15-2. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα των Ιωαννίνων  θα ταξιδέψει στη Λαμία για να αντιμετωπίσει τον Έσπερο τον οποίο είχε κερδίσει με 83-53 στον 1ο γύρο. Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 54-29, 68-41, 92-53

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης-Αναστασιάδης Γ.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καϊκας): Αποστόλου, Γυφτάκης 6(1), Αναγνωστάκης 11(3), Μαυρογιάννης 8, Ιωαννίδης 8, Τσιλούλης 11(2), Πάτρας 6, Δήμος 2, Καλαμπάκας 10(2), Λαμπρόπουλος, Κοτσάνος 6, Djordjevic-Marinkovic 24(2)

Νίκη Βόλου (Μαύρος-Τσιριγωτάκης): Βρεττάς 11(1), Κωστούλας 5(1), Βερτζάγιας, Σιπητάνος 15(3), Κουτίνας 4, Παπαδόπουλος 12, Δελεντζές 2, Σπανόπουλος, Έντο, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης.