Ήττα στο φινάλε για το IBC, 49-56 από τον Ηρακλή

IBC BASKET

• Σε ένα δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι που έγινε χτες το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων, το IBC ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 49-56 με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν το 1-0 στη σειρά των αγώνων για τα play off της Α2 Γυναικών.

Ξανθοπούλου με 16 πόντους η πρώτη σκόρερ από το Ioannina WBC με τον coach Αυγερινό να μην έχει στη διάθεσή του την Παπαδοπούλου χάνοντας "δύναμη πυρός" κοντά στο καλάθι. Από τον Ηρακλή 16 πόντους σημείωσαν Λογδανίδου και Παπαροϊδάμη.

Οι Γιαννιώτισσες μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-2 στο 4’.Ο Ηρακλής αντέδρασε μειώνοντας σε 13-7 με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 15-9. Στο +8 ξέφυγε το IBC (20-12), με τρίποντο της Ντόκου έγινε το 23-12 με το σκορ να φτάνει στο 30-18. Ο Ηρακλής μείωσε σε 30-24, σκορ ημιχρόνου, χάρη σε τρίποντα των Παπα και Λογδανίδου.

Στη τρίτη περίοδο, ο Ηρακλής με ένα επιμέρους 3-9 ισοφάρισε σε 33-33. Οι γηπεδούχες πήραν και πάλι το προβάδισμα με την Πανούτσου αλλά ο Ηρακλής πέρασε μπροστά με 37-38 με τρίποντο της Κατσαρέα. Η διαφορά έφτασε τους 4 πόντους με τις Γιαννιώτισσες με σερί 4-0 να ισοφαρίζουν σε 41-41. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ του Ηρακλή με 41-45.

Με ένα επιμέρους 6-1 το Ioannina WBC έφερε το παιχνίδι στο 47-47 με τον Ηρακλή να παίρνει ξανά τα ηνία με 47-49  με την Πατούνη. Ο Ηρακλής κράτησε για ώρα υπέρ του το 49-51, οι γηπεδούχες δεν έβρισκαν στόχο σε μακρινά σουτ και η Πατούνη έκανε το 49-53.Οι φιλοξενούμενες πήραν το επιθετικό ριμπάουντ με 1/2 βολές της Λογδανίδου να φέρνουν στο -5 το Ioannina WBC με μόλις 20΄΄ να απομένουν (49-54). Το τελικό σκορ ήταν 49-56.

Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή 2 Απριλίου στο Ιβανώφειο με το Ioannina WBC να ψάχνει το "διπλό" ώστε να ισοφαρίσει τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 30-24, 41-45, 49-56

Διαιτητές: Παπανικολάου-Λυγούρας

Ioannina WBC (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 16(2), Ντόκου 6(2), Μάντζιου Ε. 2, Τσακτσίρα 8(2), Φαγογένη, Δημητριάδου 7, Γιωτίτσα 4, Μάντζιου Α., Πανούτσου 6

Ηρακλής (Αγγέλου): Καράλη, Τσουμπερλή 4, Παπα 3(1), Γιαννούδη 7, Παπαροϊδάμη 16(1), Κατσαρέα 3(1), Σωτηρέλη 2, Πατούνη 5, Ουζούνη, Λογδανίδου 16(1)