Μεγάλη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα στη Λευκάδα με 69-89

GYNAIKEIO BASKET

• Μετά την πρόκριση τους στο Κύπελλο Ελλάδας επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου, οι γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα μπήκαν με το δεξί και στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Γυναικών επικρατώντας με το εμφατικό 69-89 της Νίκης Λευκάδας στο νησί του Ιονίου και έδειξαν ότι φέτος η γιαννιώτικη ομάδα θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο.
Τα κορίτσια του Δουβίτσα, ο οποίος τέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα, είχαν την υπεροχή και το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Με οδηγό την Καναδή Κούπερ που κυριάρχησε κάτω από τη ρακέτα μαζί με την Μπάτλερ σημειώνοντας 28 πόντους και μαζεύοντας 15 ριμπάουντ, η γιαννιώτικη ομάδα κυριάρχησε και έφυγε με το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα από τη Λευκάδα.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και μάλιστα η Νίκη είχε το προβάδισμα στο σκορ με 11-9 στο 5'. Εκεί ανέλαβε δράση η Κούπερ και με 5 συνεχόμενους πόντους έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα το προβάδισμα με 14-18.
Τα κορίτσια του Δουβίτσα έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενα με 17-25, με την Καναδή Κούπερ να έχει σημειώσει τους 11 από τους 25 πόντους.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και μάλιστα έφτασε τη διαφορά στο +10 (27-37). Οι Λευκαδίτισσες μείωσαν στη συνέχεια με ένα σερί 8 πόντων σε 35-37. Η Πανούση έσπασε το σερί της Νίκης και πέτυχε το 35-39. Με δύο τρίποντα η Κούπερ έστειλε τον ΠΑΣ στο +9 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-46).
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη Νίκη να ρίχνει τη διαφορά στους 4 (42-46) με 5 σερί πόντους της Μακλέι, όμως ο ΠΑΣ απάντησε με σερί 0-8 και έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (42-54) στο 23΄. Οι Γιαννιώτισσες συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού με αποτέλεσμα το σκορ να είναι 52-61 στο 28. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΣ να προηγείται με 8 πόντους (61-69).
Η νευρικότητα και το άγχος κυριάρχησαν στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως η Κούπερ με ένα καλάθι κάτω από τη ρακέτα έκανε το 61-71. Μπορεί η Νίκη με νέο τρίποντο να μείωσε σε 64-71, όμως το υπόλοιπο της περιόδου ανήκε στον ΠΑΣ Γιάννινα. Κούπερ και Μπάτλερ έκαναν πάρτι κάτω από τη ρακέτα και η διαφορά άνοιξε στο +12 (69-81) δύο λεπτά πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ 69-89 έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα την πρώτη νίκη της χρονιάς στο πρωτάθλημα.
Επόμενο παιχνίδια για τις γυναίκες του ΠΑΣ Γιάννινα είναι την ερχόμενη Κυριακή 25 Οκτωβρίου, όταν και υποδέχονται τις Εσπερίδες Καλλιθέας στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.
Διαιτητές: Καρακάσης-Μακρόπουλος-Μαρινάκης
Δεκάλεπτα: 17-25, 37-46, 61-69, 69-89
Νίκη Λευκάδας (Ζαβιτσάνος): Τυπάλδου, Μπεσόλο 5(1), Σπηλιώτη 2, Πολυμένη 10(2), Μαγκλάρα 5, Παπαρδέλα 3(1), Κερασοβίτη, Μακέι 30(4), Σνάιντερ 14(1).
ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Πανούση 15(1), Σαρηγιαννίδου 3(1), Ντάλα 3(1), Κατσαμούρη, Κούπερ 28(3), Βιντσιλαίου Α. 18, Βέντρελ 9(1), Πάφη 3(1), Χρηστάκη, Μπάτλερ 10.