Συνέχισαν το σερί Αμφιθέα και Κουτσελιό

KASTRO B KATHGORIA

• Σε ένα παιχνίδι που πρωταγωνιστής ήταν ο έντονος αέρας που φυσούσε στο γήπεδο της Λιμνοπούλας, οι ομάδες του Κάστρου και της Βουνοπλαγιάς αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
Το πρώτο ημίχρονο φάνηκε πως ήταν το καθοριστικό για τις δύο ομάδες, αφού σε αυτό πέτυχαν αμφότερες το ένα και μοναδικό τους τέρμα στο παιχνίδι. Στην επανάληψη υπήρχε καλός ρυθμός μεν, αλλά το γκολ δεν ήρθε για καμία πλευρά κι έτσι το 1-1 διατηρήθηκε και οι ομάδες μοιράστηκαν τους βαθμούς της ισοπαλίας.
Στο δεύτερο, μόλις λεπτό το Κάστρο πήρε το προβάδισμα στο σκορ με γκολ από τα... αποδυτήρια. Μετά από μια εκτέλεση κόρνερ, ο Νούσης σηκώθηκε ψηλότερα απ'ολους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κολιού. Στο 10' ο Τσαραώσης έκανε μια σέντρα προς τη περιοχή από αριστερά, με τον Νούση να μη μπορεί ελάχιστα να βρει τη μπάλα και εξ'επαφης να τη στείλει στα δίχτυα.
Η Βουνοπλαγιά απάντησε σχετικά άμεσα πάρα το σοκ του γρήγορου γκολ, όταν στο 15' μετά από πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Μπαϊραμπά από δεξια με σέντρα, ο Χαρίσης πήρε τη κεφάλια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να επαναφέρει τις ισορροπίες στο παιχνίδι. Το Κάστρο στο 40' είχε ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα στο σκορ, με τον Τσαραώση να φεύγει γρήγορα στη κόντρα και να κάνει ένα συρτό σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, αναγκάζοντας τον Κολιό σε δύσκολη απόκρουση για να διατηρήσει το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο 55' το Κάστρο απείλησε με ένα σουτ του Χάιδα, το οποίο όμως μπλόκαρε ο Κολιός. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 71’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και συρτό σουτ του Γκόνη λίγο έξω από τη περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Κολιός. Η Βουνοπλαγιά έχασε τεράστια ευκαιρία στο 76' να πάρει προβάδισμα, όταν ο Χαρίσης εκμεταλλευόμενος μια σέντρα από δεξιά έκανε ένα γυριστό σουτ – προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά είδε τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά προσπάθησε ξανά, αλλά είδε και πάλι τον Γκαραμέτσιο να αποκρούει και να κρατάει το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.
Κάστρο: Γκαραμέτσιος, Χάιδας, Τραγουδάρας, Παντούλας, Κουκουθάκης, Δρόσος (86’ Στρακόσας), Γεωργούλης (46’ Καραμάνης), Τζώρτζης, Τσαραώσης, Γκόνης, Νούσης.
Βουνοπλαγιά: Κολιός, Μπαϊραμπάς, Περιχάνα, Καπρινιώτης, Σμπόνιας, Πούλιος (83’ Γκροπάσι), Τσίτσος, Νάτσης (90’ Δημητρίου), Χαρίσης (83’ Μπραχίμπι), Βάρφης, Τσανακτσίδης.
Γ. ΚΑΡΤΑΛΗΣ

Νεοκαισάρεια- Πλατανιά

• Στις νίκες επέστρεψε η Νεοκαισάρεια έπειτα από τρεις αγωνιστικές, καθώς επικράτησε στο «Αγιά- Σοφιά» της Πλατανιάς με σκορ 2-0 για την 14η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Β’ Κατηγορίας. Ο δυνατός αέρας στάθηκε εμπόδιο στις δυο ομάδες να παίξουν καλό ποδόσφαιρο που είχαν από ένα ημίχρονο. Τα γκολ με τα οποία η Νεοκαισάρεια έφτασε στο πολυπόθητο τρίποντο της νίκης μπήκαν στην επανάληψη. Στο 66’ έπειτα από μπαλιά του Αντωνίου, ο Φόρης Ευθυμίου με πλασέ έκανε το 1-0 και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε από κοντά ο Μπούρας που μόλις είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι. Πέρα από τα γκολ, οι γηπεδούχοι είχαν ένα χαμένο τετ α τετ με τον Ευθυμίου Χ, ενώ ο τερματοφύλακας Πότσης είχε απάντηση σε προσπάθειες των φιλοξενούμενων σε τετ α τετ με Ευθυμίου και Καραπαπά αλλά και σε εκτέλεση φάουλ του Γιώτη.
Διαιτησία: Ντάρας (Μπαντής- Γούκος)
Νεοκαισάρεια: Πότσης, Τράμπας (78’ Ναυρόζογλου), Παπαδόπουλος, Μάντζιος, Μανίκης, Ευθυμίου Α., Έξαρχος (90’ Μπούρας), Ευθυμίου Π, Καραπέτρος, Ευθυμίου Χ, Λυπόπουλος.
Πλατανιά: Γιώτης, Μπολονέζος, Μύταρης (46’ Στέφος), Γιώτης Π, Γιώτης Γ, Γιωτίτσας, Καραπαπάς, Κεφάλας, Ευθυμίου Θ (73’ Βλέτσας), Τσουβέλης, Καρυωτάκης.