Β ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ

PENTELH

Πεντέλη - Περίβλεπτος 2-2

Για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β ερασιτεχνικής κατηγορίας και του πρώτου ομίλου, συναντήθηκαν στο Ενωσιακό γήπεδο, ο ΠΑΟ Πεντέλης και ο ΠΑΣ Περιβλέπτου, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2 και να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.
Το παιχνίδι ήταν χορταστικό, με ωραίο ρυθμό, γεμάτο φάσεις, ένταση και πάθος. Από τα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδειξαν τις προθέσεις τους, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με το σουτ του Τσάλη στο 12' να απομακρύνεται θεαματικά από τον Βλάχο.
Στην αμέσως επόμενη φάση και από το χτύπημα κόρνερ του Τσάλη ήρθε το γκολ για την Πεντέλη, με την κεφαλιά του Διβίδη για το 1-0. Άμεσα απάντησαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι ισοφάρισαν στο 16' με τον Μπάρκα, οποίος έκανε ωραίο κατέβασμα και με πλασέ έγραψε το 1-1. Οι γηπεδούχοι έχασαν δύο καλές στιγμές με τους Τσάλη και Γκούζο στο 27' και 29' αντίστοιχα, με την μπάλα όμως να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα και άουτ. Στο 40' απείλησαν ξανά και οι φιλοξενούμενοι με την κεφαλιά του Καταχή από κόρνερ του Στεφάνου, να καταλήγει άουτ.
Στο δεύτερο μέρος, αν και ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημά του, η συνέχεια ήταν συναρπαστική με τις δύο ομάδες να δείχνουν πάθος και ένταση και να σημειώνουν ακόμη δύο τέρματα. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ήρθε ακόμη μια απειλή για την Πεντέλη, με τον Βλάχο να αποκρούει ενστικτωδώς το σουτ του Σταμούλη. Στο 70' ο Τσιάλλιος έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟ, με σουτ από κοντά.
Το τελικό αποτέλεσμα και τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας έδωσε στην Περίβλεπτο ο Μπάρκας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.
Διαιτησία: Μαγγιώρος (Διαμάντης - Τσιάρας)
Πεντέλη (Σωτήρης Βλαχογιώργος): Λαμπρίδης, Γκούζος, Σταμούλης, Ντέτσικας Δ., Διβίδης, Ντέτσικας Λ. (83' Μίχος), Λαμπρίδης (89' Ρούμπος), Μπραΐμης, Τσιάλλιος(72' Τάτσης), Τσάλης, Χαραλάμπους (72' Δήμου).
Περίβλεπτος ( Σπύρος Μάνθος): Βλάχος, Λαμπράκης, Ρίζος Α., Ρίζος Χ., Καταχής, Σπυρόπουλος, Φεϊζουλά (56' Σταμάτης), Πασχάλης, Μπάρκας (90' Σταμάτης Μ.), Στεφάνου (81' Γκιαλόπουλος), Παππάς.
ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΙΩΛΟΥ

* * *

NEOKAISAREIA

Νεοκαισάρεια - Ηλιόκαλη 0-0

Κολλημένες στο μηδέν έμειναν στο «Αγιά- Σοφιά» η Νεοκαισάρεια με την Ηλιόκαλη για την 15η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής Κατηγορίας.
Με τον βαθμό της ισοπαλίας, η δεύτερη της βαθμολογίας Ηλιόκαλη έχει διαφορά δέκα βαθμών από τις Νεοκαισάρεια και Μουσιωτίτσα που ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με 24 βαθμούς.
Στο παιχνίδι υπήρχαν φάσεις εκατέρωθεν αλλά περισσότερο οι δυο ομάδες πρόσεχαν τα νώτα τους, να μη δεχθούν γκολ. Μόλις στο 2’ ο Σαραντζίου απέκρουσε σε σουτ του Ευθυμίου, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Πότσης έκανε φοβερή επέμβαση σε σουτ του Ναβρούζογλου. Στη συνέχεια προσπάθειες με τους Ευθυμίου και Καραπέτρο δεν είχαν αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 34’ η μπάλα έφυγε μόλις άουτ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ναβρούζογλου. Στο 38’ μετά από αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Καραπέτρο που σούταρε άουτ.
Λιγοστές οι φάσεις στην επανάληψη όπου το ματς πήγε στη δύναμη. Στο 60’ ο Ευθυμίου Χ. με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ πολύ καλή στιγμή χάθηκε για την Ηλιόκαλη στο 73’ όταν από θέση πλάγια δεξιά, ο Γιώργος Παππάς έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι ανήκε στη Νεοκαισάρεια. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαυρίδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ναυρόζογλου Γ. έκανε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Μετά το τέλος του αγώνα, οι ποδοσφαιριστές της Ηλιόκαλης μαζί με τον προπονητή τους Σωτήρη Δογορίτη είπαν το καθιερωμένο σύνθημα «Ηλιόκαλη».
Διιατησία: Νέος(Νίκας - Μούτσιος)
Νεοκαισάρεια (Μήτσης): Πότσης, Μάντζιος, Παπαδόπουλος, Καλογέρης, Κωνσταντής, Κοντοδήμος, Ευθυμίου Ε (76’ Μαυρίδης), Αντωνίου, Καραβασίλης (87’ Ναυρόζογλου), Ευθυμίου Χ, Καραπέτρος (84’ Λυπόπουλος).
Ηλιόκαλη (Δογορίτης): Σαραντζίου, Μπίνας, Καλέσιος (59’ Σιαμαλέκας), Λαμπρίδης, Παππάς Α, Τζώρτζης, Παππάς Γ(86’ Τσιώνης), Παππάς Π, Μουζακίτης, Ναβρούζογλου (86’ Παππάς Μ), Στάθης.