Βαριά ήττα για τον ΠΑΣ, 96-55 από τις Εσπερίδες

PAS BASKET

• Την ήττα με το βαρύ σκορ 96-55 από τις Εσπερίδες Καλλιθέας γνώρισε χτες το μεσημέρι στην Αθήνα ο ΠΑΣ Γιάννινα για την 9η αγωνιστική της Α2 Γυναικών στο Μπάσκετ. Αυτή ήταν η έβδομη ήττα για την ομάδα του Τζον Μαργαρίτη στο φετινό πρωτάθλημα και ήχησε ακόμη ένα καμπανάκι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η γιαννιώτικη ομάδα υπέπεσε σε πολλά λάθη (23) έναντι μόλις 8 των Εσπερίδων, ενώ τα λάθη στάθηκαν ικανά για να μην έχει επιθετικό ρυθμό ο ΠΑΣ που είχε 3/12 τρίποντα και 8/16 στις ελεύθερες βολές. Η Έφα σημείωσε 28 πόντους και είχε 8 ριμπάουντ, με την Εβοντο να την ακολουθεί με 11 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Woolfolk με 26 πόντους, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ και Virjoghe με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 τάπες, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ οι καλύτερες των γηπεδούχων. Higgins με 16, Κορρέ με 13 και Πρίφτη με 10 ήταν ακόμα διψήφιες από τις νικήτριες.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, καθώς οι Εσπερίδες έκλεισαν το ημίχρονο υπέρ τους με 48-41 σκορ που προμήνυε ένα ανοιχτό και αμφίρροπο στη συνέχεια παιχνίδι. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο όλα στράβωσαν για τη γιαννιώτικη ομάδα με το επιμέρους σκορ του ημιχρόνου να είναι στο 48-14 υπέρ των Εσπερίδων. Στο 73-50 (+20) ήταν η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η απόσταση που χώριζε τις δυο ομάδες αυξήθηκε στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο με τις Εσπερίδες να είναι κυρίαρχες στο παρκέ και το σκορ να είναι στο 81-51 στο 33’. Αξίζει να σημειωθεί πώς στα τελευταία τέσσερα λεπτά, ο προπονητής του ΠΑΣ αναγκάστηκε να παίξει με 4 παίκτριες, καθώς μετά τον τραυματισμό της Τζήμου σε προσπάθειά της για σουτ και με τις Σαρηγιαννίδου, Briggs, Effa να έχουν αποβληθεί με 5 φάουλ και την Καλαμπάκου με 2 τεχνικές ποινές δεν είχε άλλη παίκτρια να χρησιμοποιήσει.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 48-41, 73-50, 96-55

Διαιτητές: Τσακιράκη-Κώτσου-Μπακετέα

Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα  4(1), Βιργιόγκε 11, Γασπαράτου 3, Γούναρη, Πρίφτη 10(3), Κορρέ 13(3), Μπενέκη 7(1), Κασάπογλου 6(2), Χίγκινς 16, Γουλφολκ 26(3).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 5, Σαρηγιαννίδου 8(1), Μαρίνη 3(1), Καλαμπάκου, Στεργίου, Τζήμου, Εφα 28(1), Γκομπεζισβίλι, Εβόντο 11.