Ρεπορτάζ από τους αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

ASBESTOXORI

• Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ντέρμπι της 17ης και προτελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του Β’ ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής ανάμεσα σε Ασβεστοχώρι και Πράμαντα, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο.

Τα Πράμαντα είχαν την υπεροχή σε όλο το πρώτο ημίχρονο, πέτυχαν δυο γκολ αλλά δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν και σε άλλο τέρμα τις ευκαιρίες που δημιούργησαν για να καθαρίσουν το ματς στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν μετά το 26’ με τον Μπίστα στην εστία καθώς τραυματίστηκε στον αστράγαλο ο Μίσσας, ο Κάλλιας ήταν εκτός λόγω τραυματισμού οπότε δεν υπήρχε άλλος τερματοφύλακας. Με Παππά και Στούπα απείλησαν στο ξεκίνημα τα Πράμαντα, ενώ άστοχο ήταν το ψηλοκρεμαστό σουτ του Γιώτη στο 11’. Στο 16’ ο Κεφάλας απομάκρυνε με δυσκολία σε σουτ του Μπέση, ενώ στο 24΄ προσπάθειες των γηπεδούχων με Γεωργίου και Οικονόμου δεν είχαν αποτέλεσμα. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Παππά και στο 31’ χάθηκε απίστευτη φάση με τον Θανάση. Η πίεση που άσκησαν τα Πράμαντα καρποφόρησαν στο 39’ όταν ο Παππάς με σουτ από τα όρια της περιοχής και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-2. Ο Παππάς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κεφαλα, ο Θανάσης αρχικά από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει και με νέο σουτ του Γκεσούλη η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Καλύτερο ήταν το Ασβεστοχώρι στην επανάληψη που έβγαλε ενέργεια και φρεσκάδα στο παιχνίδι του. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 στο 54’ όταν από μπαλιά του Ντάφλου, η μπάλα κόντραρε και ο Οικονόμου επωφελήθηκε νικώντας με πλασέ τον Μπίστα.

Στη συνέχεια το Ασβεστοχώρι είχε τον έλεγχο χωρίς να φτάσει σε κάποια αξιόλογη φάση για να έρθει η ισοφάριση στο 78’ όταν σε μακρινό σουτ του Κώστα Μαλάμου ο Μπίστας έχασε τον έλεγχο της μπάλας με αποτέλεσμα να γίνει το 2-2 και να χρεωθεί αυτογκόλ ο παίκτης των Πραμάντων.

Διαιτησία: Πάνος (Χατζηπαναγιώτου - Κάσσος)

Ασβεστοχώρι (Κώστας Γάγας): Κεφάλας, Μαλάμος Κ, Κακαράντζας, Ντάφλος, Ντίμης (38’ λ.τρ Ουζούνης), Γεωργίου Β, Κούκος, Γεωργίου Π, Μπέτσης, Οικονόμου, Ζώτος.

Πράμαντα (Κώστας Γεωργάκης): Μίσσας (26’ λ.τρ Μπίστας), Κουτσός, Τσίχλής, Γουλιαρμής, Γαστεράτος, Γκεσούλης, Παππάς, Μπέσης, Στούπας, Θανάσης, Γιώτης.

Αμπελόκηποι- Κρανούλα 2-1

• Στην προτελευταία αγωνιστική του Α’ ομίλου της Β ερασιτεχνικής κατηγορίας, συναντήθηκαν οι Αμπελόκηποι με την Κρανούλα, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-1 και να μειώνουν την διαφορά από την πρωτοπόρο Βουνοπλαγιά, φτάνοντας τους 39 βαθμούς, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν εντός πεντάδας.

Οι Αμπελόκηποι ήταν καλύτεροι καθ' όλη την διάρκεια, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ η Κρανούλα μείωσε στις καθυστερήσεις με τον συνήθη ύποπτο, Γιώργο Μπάγια. Τα πρώτα λεπτά ανήκαν κυριολεκτικά στους γηπεδούχους, απειλώντας την εστία του Σταυρόπουλου ουκ ολίγες φορές, με κύριο εκφραστή αυτής της πίεσης, τον Τσεκούρα.

Στα μέσα του πρώτου μέρους απείλησε και η Κρανούλα, με τον Μπάγια να σουτάρει εκτός περιοχής και να στοχεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 27' ήταν και πάλι σειρά των παικτών του Κώστα Λιόλιου να απειλήσουν, έχοντας φάση διάρκειας στην μικρή περιοχή, με τα σουτ των Τσεκούρα και Μάντζαρη να βρίσκουν σε σώματα των αμυντικών.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία στο 34', όταν από πλάγιο του Παντούλη, η μπάλα βρήκε τον Μπάγια, ο οποίος έκανε το σουτ, με τον Παργινό να απομακρύνει την μπάλα.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου, οι Αμπελόκηποι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Τσεκούρας από τα αριστερά, βρήκε τον Πολίτη κι εκείνος με κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να απειλούν από νωρίς, με τα σουτ των Πολίτη και Τσεκούρα να καταλήγουν άουτ στο 47' και 62' αντίστοιχα.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει και στο 67' ο Τσεκούρας με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε τους πάντες μπήκε στην περιοχή και σημείωσε το 2-0.

Στο 81' ο Σταυρόπουλος απέκρουσε το σουτ του Λόκα και στην επαναφορά της μπάλας ο Μάντζαρης την έστειλε ελάχιστα άουτ, πάνω από τα δοκάρια. Το σύνολο του Κώστα Βελτσίστα κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με τον Μπάγια, με σουτ από τα πλάγια της μεγάλης περιοχής, για το τελικό 2-1.

Διαιτησία: Βλάχος (Ζιάκας-Δόσης)

ΑΟ Αμπελόκηποι (Κώστας Λιόλιος): Ρεσίτης, Μαρκούλας, Παργινός, Τσιούρης, Βλαχιώτης, Σδούκος, Τσεκούρας (86' Γιαννάκης), Χριστογιώργος (76' Γαλάνης), Μάντζαρης (88' Δήμος), Λόκας, Πολίτης (76' Κολιός).

ΑΕ Κρανούλας (Κώστας Βελτσίστας): Σταυρόπουλος, Κυπριανός, Μπαρέκος Α. (56' Διαμάντης Α.), Παντούλης, Μπαρέκος Β., Φαρμάκης, Ανθόπουλος, Γαβρίλας, Μαχαίρας (73' Αλεξίου), Μπάγιας, Παντούλης Α. (56' Διαμάντης Ι).