Ρεπορτάζ από αγώνες της Β' Ερασιτεχνικής

Ζωοδόχος - Πωγωνάτος 4-2

• Στο σούπερ ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας, η Ζωοδόχος πήρε μια σπουδαία νίκη με 4-2 απέναντι στον Πωγωνάτο και έπιασε την Κοσμηρά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς.

Το ματς είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με έξι γκολ, εναλλαγές στο σκορ, εκατέρωθεν ευκαιρίες αλλά και διαμαρτυρίες για πέναλτι. Η ομάδα του Δελβινακίου άνοιξε το σκορ στο 24’ όταν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κώστα από τον Γκόνη. Ο Μπαλλατζια το εκτέλεσε εύστοχα για το 0-1. Είχε προηγηθεί μια κεφαλιά του Κώστα που δεν ανησύχησε τον Γκόνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για ακόμη μια φάση πέναλτι. Στο 26’ η Ζωοδόχος απείλησε με τη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κωστάκη και στο 37’ είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη έπειτα από εκτέλεση φάουλ. Το 1-1 ήρθε στο 41’ όταν ο Ντόντης έβγαλε τη σέντρα και ο Μπάρτζιος ισοφάρισε με κεφαλιά.

Ο Πωγωνάτος πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ στο 45’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαλλατζια και πρώτη κεφαλιά του Ντέτσικα ο Κώστας σημείωσε το 1-2. Η Ζωοδόχος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι πάνω στον Κωστάκη. Στο 47’ σε σουτ του Μπάγια η μπάλα έφυγε άουτ και στο 48’ η Ζωοδόχος ισοφάρισε με πλασέ του Μπάρτζιου μετά από ασίστ του Ντόντη. Η Ζωοδόχος απείλησε με την εκτέλεση φάουλ του Κωστάκη και με ένα πλασέ του Τούση και πήρε το προβάδισμα στο 62’ (3-2) με ωραίο σουτ δοκάρι και μέσα του Γιαννακίδη. Ο Πωγωνάτος είχε κάποια σουτ με τους Μπαλλατζία και Μπάγια, πίεσε στα τελευταία λεπτά, πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ και στις καθυστερήσεις μετά από αντεπίθεση ο Ντόντης διαμόρφωσε το 4-2.

Διαιτησία: Βλάχος (Σίσκας - Γεωργίου).

Ζωοδόχος (Καραφέρης): Γκόνης, Ρούβαλης, Οικονόμου, Βλάχος, Καπρινιώτης, Ντόντης, Τούσης (73’ Κορδιάς), Ταμπούρας, Μπάρτζιος (60’ Τσολάκος), Κωστάκης, Γιαννακίδης (82’ Φλώρος).

Πωγωνάτος (Κάππης): Μπαλλατζία Σ., Γαλανός, Κώστας Κ. (64’ Ντάγκας), Μυριούνης, Κώστας Α., Ντέτσικας (68’ Τσίτος), Μπάγιας, Κόντος (52’ Τσουμάνης), Ντεμίρης, Μπαλλατζία Α., Ζενέλης.

ΑΕ Γιάννενα - Πράμαντα 2-0

• Στην πιο σημαντική αναμέτρηση της αγωνιστικής, η ΑΕ Γιάννενα επικράτησε με 2-0 των Πραμάντων, συνεχίζοντας δεύτερη και με διαφορά στον πίνακα της βαθμολογίας, ενώ τα Πράμαντα έχασαν έδαφος στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Το παιχνίδι δεν είχε ρυθμό και πολλές ευκαιρίες, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» την νίκη χάρη σε δύο τέρματα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Τα Πράμαντα ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα, δημιουργώντας μόλις στο 2΄ ευκαιρία από την εκτέλεση κόρνερ του Παππά. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το σουτ του Δάλλα στο 4΄, το οποίο μπλόκαρε ο Νάτσης. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν είδαμε κάποια σημαντική ευκαιρία, φτάνοντας στο 30΄ όταν από μπαλιά του Λαλάϊ η κεφαλιά του Μάγγου κατέληξε πάνω στον Νάτση. Νέα ευκαιρία για τα Πράμαντα αυτή την φορά στο 38΄, όταν από χτύπημα φάουλ ο Παππάς πήρε την κεφαλιά στέλνοντας άουτ την μπάλα, ενώ στο 43΄ ο Παπαϊωάννου απέκρουσε το σουτ του Λιόντου. Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο καλά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν μέσα σε διάστημα έξι λεπτών να πετύχουν δύο τέρματα, τα οποία και τους χάρισαν ακόμη μία νίκη.

Στο 51΄ ο Τσίκας έδωσε στον Ηλία, κι εκείνος με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Από ωραία ατομική ενέργεια του Τσίκα στο 57΄ και μπαλιά του Λαλάϊ ήρθε και το 2-0, με τον παίκτη της ΑΕ να μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα να γράφει το 2-0. Στο 73΄ χτύπημα φάουλ του Ναστούλη πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία, ενώ στο 79΄ το σουτ του Στούπα απέκρουσε ο Παπαϊωάννου, παραχωρώντας το κόρνερ, από το οποίο ήρθε ακόμη μια καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Ναστούλη να εκτελεί και τον Γκεσούλη να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας άουτ την μπάλα.

Στις καθυστερήσεις τα Πράμαντα έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Θανάσης.

Διαιτησία: Χριστοφορίδης (Χατζής-Κατσουλίδου).

ΑΕ Γιάννενα (Σταύρος Παπαβασιλείου): Παπαϊωάννου, Μαλάμος, Ζώτος, Γιώτης, Μαχαίρας, Μπούκας, Δάλλας, Λαλάϊ, Μάγκος, Τσίκας, Ηλίας.

Πράμαντα (Κώστας Γεωργάκης): Νάτσης, Κουτσός (62΄ λ.τρ. Τσάντας), Ναστούλης, Γουλιάρμης, Γαστεράτος (58΄ Γιώτης), Γκεσούλης, Θανάσης, Μπέσης, Στούπας, Παππάς (68΄ Παγιάτης), Λιόντος (68΄ Ναστούλης).