Οι γιατροί «ισοφάρισαν» τους μηχανικούς στο Δήμο Ιωαννιτών

on .

DHMARXEIO IOANNINON 4

• Με την ανάδειξη του Μωυσή Ελισάφ στη θέση του Δημάρχου Ιωαννίνων οι γιατροί… ισοφάρισαν τους μηχανικούς όσον αφορά στην επαγγελματική ιδιότητα των ηγετών της πόλης. Έπονται οι δικηγόροι, οι διορισμένοι δικαστικοί και οι επιχειρηματίες. Ένας μόλις εκπαιδευτικός έχει βρεθεί στο τιμόνι του Δήμου από την απελευθέρωση της πόλης, όπως κι ένας δημοσιογράφος!
Ο Μωυσής Ελισάφ, ο οποίος ορκίστηκε πρόσφατα είναι ο 28ος, κατά σειρά, Δήμαρχος Ιωαννίνων, μετά την απελευθέρωση. Πρώτος Δήμαρχος ήταν ο Γιαγιά-Μπέης (Τούρκος) (1913-20.3.1916). Ήταν ιδιαίτερα αγαπητός στους Γιαννιώτες.

Επτά γιατροί
Επτά γιατροί διετέλεσαν Δημοτικοί Άρχοντες ένας εκ των οποίων, ο Δημήτριος Βλαχλείδης, είχε και τη μακροβιότερη θητεία. Είναι οι εξής: Γεώργιος Σταυρίδης (21.2.1923‒22.12.1925), Δημήτριος Βλαχλείδης (5.8.1929‒1932, 1933‒1934, 1935‒1936, 1937‒1940, 26.3.1945‒1946, 1947‒1948, 1949 ‒ 1.9.1950), Πέτρος Αποστολίδης (25.12.1944‒24.3.1945), Γεώργιος Μελανίδης (απεβίωσε την ώρα της ορκωμοσίας του στις 7.8.1964), Θεόδωρος Γεωργιάδης (31.1.1980‒1983), Φίλιππος Φίλιος (1987‒1990, 1991‒1994, 2011‒2014), Μωυσής Ελισάφ (2019...).

Οι μηχανικοί…
Έπονται οι επίσης επτά Μηχανικοί: Γεώργιος Ιωαννίδης (21.3.1916 ‒ 2.11.1920), Σπύρος Φιλίππου (10ος 1967‒8ος 1973), Παναγιώτης Τζούμας (10ος 1973‒8ος 1974), Κων/νος Μπέγκας (5ος 1975‒1978), Χαρίλαος Τόλης (1984‒1986), Αναστάσιος Παπασταύρος (1999‒2002), Θωμάς Μπέγκας (2015‒2019).

…Και οι υπόλοιποι!
Ακολουθούν στο τιμόνι του Δήμου οι Δικηγόροι - Νομικοί: Βασίλειος Πυρσινέλλας (3.11.1920‒20.2.1923, 23.12.1925‒4.8.1929), Θεόδωρος Θεοδωρίδης (20.5.1951‒31.12.1954), Σπύρος Κατσαδήμας (1.7.1965‒10.4.1967, 1983‒1984), Αλέκος Σόφης (10.4.1967‒21.4.1967), Νικόλαος Ντάσιος (23.4.1967 ‒9ος 1967), Κωνσταντίνος Φρόντζος (1.1.1979‒30.1.1980), Νικόλαος Γκόντας (2003‒2006, 2007‒2010).
Διορισμένοι είναι οι Δικαστικοί: Γεράσιμος Κουρούκλης (2.9.1950 ‒ 19.5.1951) και Αλέξανδρος Πίκουλας (16.10.1974‒3ος 1975).
Δήμαρχοι επίσης υπήρξαν οι Επιχειρηματίες: Ιωάννης Καμπέρης (9ος 1973‒10ος 1973), Ελευθέριος Γκλίναβος (1995‒1998), ο Εκπαιδευτικός Χριστόφορος Κωσταδήμας (16.8.1964‒24.6.1965), ενώ, τέλος, Δήμαρχος διετέλεσε και ο Δημοσιογράφος Γρηγόριος Σακκάς, εκδότης της Εφημερίδας «Κραυγή» και της σατυρικής «Δαίμων-Σατανάς» (1955‒1958, 1959‒1964).

Web Baner Antigoni